R, 29.09.2023

Soomusrongi teekond Valgamaal algab Pukast

EV100 portaal
Facebook
Comments
Foto: Foto: Nele Tammeaid / EV100

Reedel, 25. jaanuaril jõuab Vabadussõja 100. aastapäevale pühendatud soomusrong nr 7 „Wabadus“ Puka raudteejaama. Soomusrongi ja sellel paiknevat näitust saab külastada 27. jaanuarini, pärast seda liigub rong edasi Sangastesse. 2019. aastal on EV100 programm pühendatud Vabadussõja 100. aastapäevale.

„Eesti Vabariigi juubeliaastal valminud soomusrong-näitus on oma senisel teekonnal palju tähelepanu pälvinud ning täna jõuab Vabadussõja üks sümboleid Valgamaale,“ sõnas Riigikantselei EV100 suursündmuste juht Margus Kasterpalu.

Pukas peatub rong kolm päeva, edasi kulgeb „Wabaduse teekond“ Sangastesse ja Valka.

Pärast jaanuari suundub soomusrong „Wabadus“ mööda ülejäänud raudteid üle-eestilisele tuurile, mis kestab 2019. aasta lõpuni.

Otepää vallavanem Kaido Tamberg leiab, et Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul on oluline meenutada ühte kõige olulisemat episoodi meie ajaloos – Eesti Vabadussõda. „Vabadussõda puudutas meid kõiki ja tänu tolleaegsetele sõjameestele on meil nüüd oma riik. Meil on hea meel, et Otepää valla noored ja vanad saavad ajalooga tutvuda kohapeal, Puka raudteejaamas.“

Sõjamuuseumi direktori Hellar Lille sõnul on juba üle 10 000 inimese leidnud tee muuseum-soomusrongiga tutvuma. „Soomusrong ja sellel paiknev Vabadussõda tutvustav näitus annavad hea ülevaate nii sõja käigust kui ka soomusrongide osast selles, aga ka soomusronglaste eluolust,“ lisas Lill.

Vabadussõda 100 sündmused Pukas:

25. jaanuaril on soomusrong avatud kell 10-17.

  • Kell 11 algab soomusrongi tervitamine ja lõkke süütamine. Sõnavõttudega esinevad Otepää vallavanem Kaido Tamberg, Otepää Vallavolikogu esimees Jaanus Barkala, Kaitseliidu Valgamaa Maleva Otepää üksikkompanii pealik Aleksander Mõttus ja Naiskodukaitse Valga ringkonna esinaine Mari Mõttus.
  • Vaksali kõrval on tehnika näitus, käsitulirelvad, sõjaväeautod koos haagiste ja väliköögiga, soojendada saab end köetud sõduritelgis, kus pakutakse kuuma puljongit ja pirukat.
  • Kell 19 toimub Puka kultuurimajas pimekontsertlavastus „Soomusronglaste radadel“. Esinevad Toomas Lunge, Ott Kartau ja Merilin Kirbits. Kontsertlavastus on tasuta.
  • 26. – 27. jaanuaril on soomusrong avatud kell 11-18, toimuvad giidituurid ning pakutakse puljongit ja pirukat.

Soomusrong nr 7 „Wabadus“ valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Sõjamuuseumi ja Operaili koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse Wabaduse teekonnal annavad oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja mitmed muuseumid. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse on koostanud Eesti Sõjamuuseum.

Vabadussõja 100. aastapäeva meenutamiseks toimub 2019. aastal sündmuste sari „Wabaduse teekond“. Lisainfo Vabadussõja lahinguteel toimuvate sündmuste kohta leiab SIIT

Eesti Vabariigi 100. aastapäeva tähistamise periood kestab kuni 2020. aasta 2. veebruarini, kui möödub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest. 2019. aastal keskenduvad sündmused Eesti Vabadussõja 100. aastapäevale. 

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles