Kaitsja viib Ain Kaljuranna vara arestimise riigikohtusse

Endine Tallinna Sadama juht Ain Kaljurand. FOTO: LIIS TREIMANN / PM/SCANPIX BALTICS

Vandeadvokaat Paul Keres vaidlustab riigikohtus Tallinna Sadama altkäemaksu võtmises süüdistatava eksjuhi Ain Kaljuranna vara arestimise.

Keres pole nõus Tallinna ringkonnakohtu 21. jaanuari otsusega, millega jäeti Kaljuranna vara aresti alla.

Kaitsja esitab määruskaebuse tõenäoliselt järgmise nädala alguses ning taotleb vara arestimise tühistamist ja vara aresti alt vabastamist.

Riigiprokuratuur süüdistab Tallinna Sadama eksjuhte Allan Kiili ja Ain Kaljuranda aastatel 2005–2015 suures ulatuses altkäemaksu võtmises ning rahapesus.

Süüdistuse altkäemaksu võtmises sai ka Tallinna Sadama hooldusosakonna endine juhataja Martin Paide, lisaks süüdistatakse seitset füüsilist ja kaht juriidilist isikut altkäemaksu andmises ja sellele kaasaaitamises.

Lisaks eelmistele on kohtu all Eno Saar, Tõnis Pohla, Üllar Raad, Sven Honga, Toivo Promm, Valdo Õunap ja Jan Paszkowski ning HTG Invest AS ja Keskkonnahoolduse OÜ.

Süüdistuse järgi nõustusid Kiil ja Kaljurand võtma altkäemaksu mitmelt ettevõtetelt selle eest, et nende lepingulised suhted AS-iga Tallinna Sadam sujuksid võimalikult soodsalt.

Kiil ja Kaljurand nõustusid nii ühiselt kui ka eraldi tegutsedes võtma altkäemaksu peaaegu nelja miljoni euro ulatuses, märkis süüdistus.

Süüdistuse kohaselt moodustas altkäemaksust suurima osa ligikaudu kolm miljonit eurot, mis oli Kiilile Türgi ja Poola laevatehaste esindajate poolt lubatud selle eest, et nad saaksid AS-i Tallinna Sadam tütarettevõtte TS Laevadega

sõlmida praamide müügilepingud.

Süüdistuse järgi oli Martin Paide nõus võtma altkäemaksu üle 40 000 euro, Ain Kaljurand ligi 400 000 eurot ning Allan Kiil üle 3,5 miljoni euro.

Süüdistuse väitel jõudis Paide ja Kaljurannani altkäemaks kogu neile lubatud ulatuses, Kiilini jõudis lubatud altkäemaksust ligi kaks miljonit eurot ning ülejäänu jäi tema poolt kätte saamata, kuna ta peeti kuriteos kahtlustatavana kinni.

Kiil ja Kaljurand vahistati 2015. aasta 26. augustil, kui prokuratuur oli esitanud mõlemale kahtlustuse suures ulatuses altkäemaksu võtmises. Mõlemad sadama eksjuhid vabastati vahi alt 2016. aasta alguses.

Harju maakohus peab kriminaalasjas korraldava istungi 5. veebruaril.

Tagasi üles
Back