Modellindust raputanud skandaali uurimine: seksiga nõustus umbes 40 noort naist

Деньги. Иллюстративное фото.

FOTO: Tomasz Trybus / PantherMedia / Scanpix

Eesti modellinduses aset leidnud väidetava kupeldamise uurimisel selgus, et meelehea eest nõustus seksuaalsuhtesse astuma umbes 40 noort naist.

Uurijad vestlesid kriminaalasja menetluse raames enam kui 80 naisega. «Umbes pooled tütarlapsed, kellega vestlesime, olid nõustunud meelehea eest seksuaalsuhtesse astuma ning teine pool loobus sellistest pakkumistest kategooriliselt,» ütles juhtivprokurör Saskia Kask.

Valdavas enamuses olid need noored naised varastes kahekümnendates eluaastates. Seksiga nõustumise eest said nad erinevaid hüvesid nii raha kui asjade näol.

«Neid ühendab kaks asja – vanus ning see, et täna nad kahetsevad oma toonaseid otsuseid. Ülejäänu osas on ühisnimetajaid juba oluliselt raskem leida. Kuna uurimise eesmärgiks ei olnud kellegi varandusliku seisu tuvastamine, siis on tegemist vaid hinnanguga, aga ei jäänud muljet, et kedagi oleks motiveerinud äärmiselt keeruline majanduslik olukord. Ilmselt oli enamjaolt sooviks lihtsalt näiliselt kerge vaevaga oma elatustaset parandada,» rääkis juhtivprokurör.

Kuigi uurijad leidsid viiteid, et seksi vahendamise eest võidu kunagi tasu võtta, ei hakanud prokuratuur neid lähemalt kontrollima, kuna tegemist oli karistusõiguslikus mõttes aegunud tegudega.

«Aegumine on üks kriminaalmenetluse läbiviimist välistav asjaolu. Uurijad keskendusid ajaperioodile, kus võimalikud kuriteod ei oleks olnud aegunud,» lausus juhtivprokurör.

Uurimise käigus tuvastati, et kedagi ei sunnitud oma keha müüma. Osa noortest naistest otsis ise aktiivset kontakti seksiostjatega ning teine osa räägiti nõusse.

Kuigi kriminaalasja eeluurimise ajal väitsid mõned tüdrukud ajakirjanduse vahendusel, et neid uimastati ja vägistati, ei leidnud sellised väited kinnitust.

Noortelt naistelt seksi ostnud ärimeeste tausta kohta prokuratuur kommentaare ei anna. «Kuivõrd uurimise käigus ei tuvastatud kuritegude toimepanemist, siis ei pea prokuratuur õigeks asjaosaliste või nendevahelise läbikäimise detaile täpsemalt avada,» ütles Kask.

2017. aasta oktoobris jõudsid avalikkuseni väited noorte naiste seotusest kupeldamisega modelliagentuurides. Kahtluste kontrollimiseks alustasid politsei ja prokuratuur sama aasta lõpus kriminaalmenetlust. Kogutud tõendite põhjal ei tuvastanud politsei ega prokuratuur, et keegi oleks kuriteo toime pannud ning kriminaalmenetlus lõpetati.

Tagasi üles