E, 5.06.2023

Savisaarega seotud kohtukulud ulatuvad ligi 400 000 euroni

Karel Reisenbuk
, reporter
Facebook Twitter
Comments 5
Konfiskeeritud Savisaare näopildiga 50-kroonine, millega prooviti poes õlle eest maksta.
Konfiskeeritud Savisaare näopildiga 50-kroonine, millega prooviti poes õlle eest maksta. Foto: AIN PROTSIN / PM/EMF

Harju maakohus kuulutas täna «Savisaare protsessina» tuntuks saanud kriminaalasjas välja kolm kohtumäärust, mille üks osa oli jätta läbi vaatamata Edgar Savisaare kaitsjate taotlus mõista riigilt Edgar Savisaare kasuks välja menetluskuludena 228 995,74 eurot.

Oliver Nääsi taotlus sisaldas nelja Savisaart abistanud Lextali büroo advokaadi (Üllar Talviste, Oliver Nääs, Gretta Oltjer-Timberg ja Kristi Rande) töötasu.

Kohtunik Anne Rebane selgitas, et ehkki kriminaalmenetluse lõpetamise korral hüvitab menetluskulud ning valitud kaitsjale makstud mõistliku suurusega tasu riik, siis selleks, et kohus saaks menetluskulud riigilt välja mõista, tuleb kaitsjatel vastavad taotlused koos menetluskulude arvestusega esitada õigeaegselt ehk kriminaalasja sisulise arutamise käigus. Mitte aga mitte pärast kohtu lahkumist nõupidamistuppa või pärast menetlust lõpetava kohtumääruse või –otsuse jõustumist, nagu toimiti antud juhul.

Seadusest tulenevalt peab otsustus kriminaalmenetluse kulude hüvitamiseks olema tehtud kohtumenetluse käigus. Kohtu hinnangul aga pidid Edgar Savisaare kaitsjad, taotledes tema suhtes menetluse lõpetamist ette nägema, et kohus võibki menetluse lõpetada – seega pidanuks nad kohtule koos vastava taotlusega esitama ka menetluskulude arvestuse. Kaitsjad pidid arvestama võimalusega, et hilisemat kohtuliku arutamise staadiumit, mille raames maakohtule taotlusi esitada, enam ei tulegi.

Nääsi sõnul kavatseb ta kindlasti  menetluskulude hüvitamise taotluse läbivaatamata jätmise vaidlustada ringkonnakohtus.

Tallinna linnal ja Keskerakonnal samuti tühjad pihud

Savisaare protsess on läinud kalliks ka Tallinna linnale ning Keskerakonnale, kelle menetluskulude taotlused jättis kohus samuti läbi vaatamata. Tallinna linn taotles kohtult menetluskuludena riigilt välja mõista 21 789,74 eurot, Keskerakond taotles kuludena 129 378,51 eurot.

Kohus selgitas, et Tallinna linna esindaja taotluse menetluskulude välja mõistmiseks jättis kohus läbi vaatamata samadel põhjustel, miks ei mõistetud välja ka Edgar Savisaare menetluskulusid. MTÜ Eesti Keskerakond taotluse osas leiab kohus, et valitud kaitsjale makstud tasu kui menetluskulu saab tekkida üksnes kaitsealusel ja tuleb hüvitada kaitsealusele, mitte menetlusvälistele isikutele. Kohtu hinnangul ei olnud antud juhul MTÜ-l Eesti Keskerakond Edgar Savisaare eest menetluskulude hüvitamise kohustust ja seega ei tule kaitsjatasu MTÜ-le Eesti Keskerakond ka hüvitada.

Facebook Twitter
Comments 5

Märksõnad

Tagasi üles