Salaküttimisjuhtumi aegumine tõi riigile kopsaka lisakulu, väidetav süüdlane pääses puhtalt

Jahipüss. Illustreeriv foto.

FOTO: Elmo Riig / Sakala

Kaks aastat kestnud väärteomenetlus salaküttimise uurimiseks lõppes aegumise tõttu riigile mitme tuhande eurose väljaminekuga ja väidetav süüdlane pääses puhta nimega, kirjutab Saarte Hääl.

Seaduse järgi on põdrajaht lubatud 15. septembrist 15. detsembrini, keskkonnainspektsiooni (KKI) andmetel küttis M. K. Leisi kandis Oitmel aga kaks põtra 2017. aasta 12. jaanuaril. Mehel puudus ka suuruluki jahiluba.

Järgmisel päeval keskkonnainspektori koostatud sündmuskoha vaatluse protokollist selgub, et metsast leiti kerge lumega kaetult kahe looma sisikonnad. Samast algasid autojäljed, mis suundusid sisikondade juurest ühe Õeste küla majapidamise hoovile. Samuti leiti lohistamise jälgi ja loomakarvu. Metsas laskmiskoha juures oli loomade lakusool ja sellest paari meetri kaugusel männipuu küljes rajakaamera.

Inspektsioon karistas meest 400-eurose trahviga ja nõudis temalt lisaks sisse kahe põdra tapmisega keskkonnale tekitatud 1600-eurose kahju. Lisaks soovis KKI mõista M. K.-lt välja 2100 eurot, mis kulus Soomes tehtud analüüsidele. Menetluskuludesse läks ka 420 eurot maksnud tulirelvaekspertiis.

Kokku pidanuks salaküttimine maksma minema vähemalt 4100 eurot. Pluss M. K. enda kantud kulud õigusabile. Paraku läks hoopis vastupidi, mees ei maksnud riigile sentigi ja hoopis riik maksis M. K.-le 1100 eurot kaitsjale tehtud kulude katmiseks.

Märtsis 2018 esitas M. K. väärteootsuse peale kohtusse kaebuse. Seejärel ei juhtunud enam kui pool aastat midagi ja lõpuks pidi kaebus arutusele tulema kohtuistungil 27. novembril. Päev varem kirjutas kaitsja Andres Tamm kohtule, et M. K. haigestus «täna raskesti».

Kohtunik Kristel Pedassaar pidi sellega nõustuma ja andis samas keskkonnainspektsioonile teada, et uue istungi aeg jääb 2019. aastasse. Sellega oli Andres Tamm oma eesmärgi saavutanud, sest jaanuari keskel sai väärteomenetluse alustamisest mööda kaks aastat, mis tähendas selle aegumist. 14. jaanuaril tunnistaski KKI oma kaotust, kui palus kohtult menetluse lõpetamist.

Tagasi üles