Lõuna-Korea president lubas tihedamaid suhteid Põhja-Koreaga

Kahe Korea ühine tööstuslinn Kaesong.

FOTO: SCANPIX

Lõuna-Korea president Moon Jae-in ütles reedel, et tema valitsus kavatseb arutada USA-ga võimalust taasalustada ühiseid majandusprojekte Põhja-Koreaga, et veenda Pyongyangi tuumarelvadest loobuma.

Moon ütles seda telepöördumises päev pärast USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni teist tippkohtumist, mis ei andnud olulisi tulemusi, kuna Kim nõudis sanktsioonide leevendamist vaid piiratud desarmeerimissammude eest.

Selline asjade käik oli tagasilöök Moonile, kelle soov tihedamatest suhetest kahe Korea vahel sõltub läbimurdest USA ja Põhja-Korea suhetes.

Moon on seadnud eesmärgiks stabiliseerida suhteid Põhja-Koreaga osana suurematest tuumaläbirääkimistest, kuid Washington peab majandussurve avaldamist peamiseks mõjutusvahendiks Pyongyangile.

«Ma luban aidata juhatada sisse rahumeelse majanduse ajastu Korea poolsaarel,» ütles Moon, kes on korduvalt rõhutanud, et Lõuna-Korea peab olema «autojuhi kohal» rahvusvahelistes jõupingutustes Põhja-Korea suunal.

Kui aga tuumaläbirääkimised ebaõnnestuvad, seisab Moon silmitsi tõsise dilemmaga, kas jätkata suhtlemist Põhja-Koreaga või ühineda USA-juhitava survekampaaniaga Pyongyangi vastu.

Moon ütles, et ta konsulteerib USA-ga tegevuse taasalustamiseks kahe Korea ühises tööstuspargis Kaesongis.

Tagasi üles
Back