Põhja-Korea parlament valis Kim Jong-uni riigiasjade nõukogu juhiks

Põhja-Korea liider Kim Jong-un 4. aprillil ringreisil Samjiyoni maakonnas.

FOTO: AFP/SCANPIX

Põhja-Korea parlament valis riigi liidri Kim Jong-uni neljapäeval taas riigiasjade nõukogu esimeheks, teatas uudisteagentuur KCNA.

Agentuur ütles, et 14. kõrgem rahvaassamblee (parlament) valis oma esimesel istungil Kim Jong-uni sellele ametikohale «tema väljapaistva ideoloogilise ja teoreetilise tarkuse ning kogenud juhtimise eest».

Kim valiti esmakordselt riigiasjade nõukogu esimeheks 2016. aastal eelmise parlamendikoosseisu ajal.

Põhja-Koreas vahetus ka nominaalne riigipea. Kõrgema rahvaassamblee presiidiumi esimehe Kim Yong-nami asemel, kes oli sellel ametikohal ligi 20 aastat, saab uueks juhiks Choe Ryong-hae. Choe on USA sanktsioonide all seoses väidetavate inimõigusrikkumistega.

91-aastase Kimi asendamine 68-aastase Choega näitab põlvkondade vahetust Põhja-Korea juhtkonnas.

Põhja-Korea peamine tuumaläbirääkija Kim Yong-chol ja teised, kes olid seotud Põhja-Korea ja USA liidrite teise tippkohtumisega veebruaris Vietnamis, valiti samuti riiginõukogu liikmeteks. Sinna ülendati ka välisminister Ri Yong-ho ja asevälisminister Choe Son-hui.

Neljapäeval valis parlament uueks valitsusjuhiks Kim Jae-ryongi, kes vahetab välja Pak Pong-ju.

Veebikülg The North Korea Watch ütles, et Kim Jae-ryong on olnud võimupartei kauaaegne liider ning ta on olnud kõrgetel juhtivatel ja poliitilistel kohtadel tööstuses.

Pak Pong-ju oli peaminister aastatel 2003-2007 ja 2013-2019.

Tagasi üles