Arhitektuuritudeng: viimaste aastakümnete üks suurimaid kaotusi arhitektuuriajaloos

Birgit Vider.

FOTO: Erakogu

Eesti Kunstiakadeemias ahitektuuri ja linnaplaneerimist õppiv Birgit Vider ütles, et Jumalaema kiriku põleng on viimaste aastakümnete üks suurimaid kaotusi arhitektuuriajaloos. 

«See kirik ongi see, mis defineerib prantsuse gootiarhitektuuri. Selle detailsus, keeruliste ja massiivsete ristvõlvide läbimõeldud struktuur ning meeletud fassaadidekoratsioonid tõestavad, et inimeste võimetel pole piire,» rääkis Birgit Vider Notre-Dame'i olulisusest arhitektuuris. 

Arhitektuuritudengile puges eriti hinge pilt, kus oli näha torni langemist. «See, pea 100-meetrine torn oli tegelikult osa kirikust, millega pandi punkt Notre-Dame 100 aastasele ehitusele 13. sajandil. See on ja oli ikkagi üks arhitektuuriajaloo ikoonilisemaid ehitisi, mis ei väsi ka 800 aasta möödudes inimesi hämmastamast,» märkis Birgit Vider. 

«Šokk on suur ja ei oska midagi öelda. Viimaste aastakümnete üks suurimaid kaotusi arhitektuuriajaloos,» rääkis Vider ja lisas, et ta külastas kirikut täpselt kaks aastat tagasi koos Pariisi arhitektuuritudengitega. Nende silmad lõid endiselt sama eredalt särama kirikut nähes, hoolimata sellest, et neile oli see tegelikult igapäevane vaatepilt, rääkis arhitektuuritudeng oma kogemusest. Ta ütles, et kohalikud on Jumalaema kiriku üle väga uhked ja räägivad sellest ülivõrdes. «Aga see tõesti on ka nii võimas, seal sees olles või isegi väljast uudistades, tundsin end küll üsna väiksena,» meenutas ta. 

Tagasi üles