President Kaljulaid nimetas peaministrikandidaadiks Jüri Ratase, riigikogu hääletab kolmapäeval

Kersti Kaljulaid.

FOTO: Vabariigi Presidendi Kantselei

President Kersti Kaljulaid kirjutas teisipäeval Portugalis alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Eesti Keskerakonna esimees Jüri Ratas. Riigikogu hääletab Ratasele volituste andmist kolmapäeval.

Riigipea on kohtunud kõigi parlamendifraktsioonide juhtidega ning nende konsultatsioonide tulemusel teeb ta ettepaneku valitsuse moodustamiseks Jüri Ratasele. «Nüüd on Jüri Ratase ülesanne moodustada valitsus, mis tervikuna ning mille iga liige eraldi austab meie põhiseaduse mõtet ja hindab neid väärtusi, mis kirjas me põhiseaduses,» ütles president Kaljulaid. 

Ülemöödunud nädalal parlamendi avaistungil kõneldes rõhutas riigipea, et Eesti põhiseaduse 12. paragrahv ütleb – kõik on seaduse ees võrdsed: kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu. 

Jüri Ratasel on nüüd 14 päeva, et teha riigikogus ettekanne tulevase valitsuse moodustamise põhimõtetest ja saada parlamendilt toetus.

Keskerakonna pressiesindaja Andre Hanimägi teatas, et erakonna esimehest peaministrikandidaat Jüri Ratas peab juba kolmapäeva pärastlõunal riigikogu ees Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Isamaa koalitsioonivalituse moodustamisest kõne ja seejärel toimub hääletus.

«Kuna president nimetas teisipäeval Keskerakonna esimehele Jüri Ratase peaministrikandidaadiks, on kolmapäeval kell 14 riigikogus selles küsimuses hääletus,» ütles Keskerakonna pressiesindaja Andre Hanimägi. «Keskerakond, EKRE ja Isamaa on koalitsioonileppe kinnitanud ning usume, et Jüri Ratas saab riigikogult volituse moodustada laiapõhjaline ja Eestit edasi viiv valitsus,» ütles Hanimägi. «Peaministrikandidaat ning valitsuse juhterakond Keskerakond on valmis kandma valitsusvastutust lähtudes Eesti Vabariigi põhiseadusest ning meie riigi ja kõigi inimeste parimatest huvidest.»

Järgmisel nädalal riigikogu istungeid ei toimu. Ilmselt annavad Jüri Ratase ministrid riigikogu ees ametivande 29. aprillil ja uus valitsus asub ametisse.

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ei saanud esmaspäeval riigikogult piisavalt toetushääli valitsuse moodustamiseks, volituste andmise poolt oli 45 ja vastu 53 riigikogu liiget, kaks saadikut ei osalenud hääletusel.

Tagasi üles