E, 5.12.2022

Päästeamet hoiatab maa seest nähtavale tulevate lõhkekehade eest

BNS
Päästeamet hoiatab maa seest nähtavale tulevate lõhkekehade eest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Väike-Maarja vallas tuli päevavalgele üle kolmesaja lõhkekeha.
Väike-Maarja vallas tuli päevavalgele üle kolmesaja lõhkekeha. Foto: Päästeamet

Päästeamet kutsub inimesi ettevaatlikkusele, sest kevad toob maapõuest välja lõhkekehad.

Kevade ja soojade ilmade saabumisega saavad demineerijad aina enam väljakutseid lõhkekehade leidudele, teatas ameti pressiesindaja kolmapäeval BNSile. Lõhkekehad on talve ja külma tõttu maapinnale kerkinud ning enne rohu peale kasvamist hästi märgatavad.

Kolmapäeval leiti Põhja-Pärnumaa vallas Allikõnnu külas risuhunnikust kahurimürsu taoline roostes ese ning eile leiti Saare maakonnast Ansekülast kümme miinipildujamiini.

Lääne-Eesti pommigrupi juht Aivar Post ütles, et lõhkekehad võivad olla väga erineva suuruse ning kujuga. «Plahvatusohtlike esemete väljanägemine võib aja jooksul olla tundmatuseni muutunud, mistõttu võib olla neid raske ära tunda,» ütles Post ning lisas, et  kui inimene leiab eseme, mis on lõhkekehaga sarnane, siis on oluline tagada enda ja teiste läheduses olevate inimeste ohutus järgides reegleid. «Lõhkekeha ei tohi puutuda, liigutamine võib selle aktiveerida. Kohe tuleks teavitada leiust hädaabi numbril 112 ning tegutseda vastavalt Häirekeskuselt saadud juhiste järgi.»

Möödunud aastal reageeris Lääne-Eesti pommigrupi meeskond kokku 366 korral sündmusele, millest enamik olid lõhkekehade leiud. 2018. aastal leiti ja tehti kahjutuks Lääne regioonis kokku 925 lõhkekeha.

Leitud lõhkekeha ei tohi puutuda, liigutamine võib selle aktiveerida; leiust tuleb teavitada häirekeskust numbril 112 ja täita sealt saadud juhiseid; jätta häirekeskusele oma kontaktid ning olla kättesaadav ning märgistada leiukoht ja eemalduda ohtlikust esemest.

Märksõnad
Tagasi üles