ESTO toob rahvuskongressi esmakordselt Eestisse
2. juuli

Tallinna linnavalitsus kaaluks alkoholimüügi piiramisel erandi tegemist näiteks Telliskivi loomelinnakule, kuid Eesti seaduste järgi peab kohalik omavalitsus oma territooriumil tegutsevaid ettevõtteid võrdselt kohtlema.

FOTO: Pressifoto

Üleilmsete eesti kulutuuripäevade raames sündinud traditsioon – ESTO rahvuskongress – toimub esmakordselt Eestis ning kutsub kuulama ning arutlema kõiki, kes päevakorda valitud teemadest huvitatud on. 

Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu ÜEKN ellu kutsutud traditsiooni kohaselt kogunetakse alati ja ainult ESTO raames ning järjest kõigis erinevates liikmesmaades, kus tegutsevad organiseeritud eestlaste keskorganisatsioonid. Neid riike on hetkel kokku 11. 

Esmakordselt ESTO-de ajaloos algab seekordne ESTO aga Soomest. «Selles riigis on küll tänane suurim eestlaste kogukond, kuid puudub keskorganisatsioon. Nii otsustasime korraldajatena valida rahvuskongressi toimumiskohaks Tallinna,» avas rahvuskongressi peakorraldaja Leelo Pukk (Rootsi) valiku tagamaid.

«Osalejate hulgas on kindlasti Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu liikmed, liikmesmaade esindajad ning kõik huvilised Eestist,» kinnitas ta.

Rahvuskongressi ajaloost rääkides tõdes Pukk, et ajalooliselt olid kõik enne 1991. aastat toimunud rahvuskongressid oma sisu poolest suunatud Eesti vabadusvõitlusele.

«Kirjutati resolutsioone ja pöörduti vaba maailma riikide poole selleks, et Eesti iseseisvusele poolehoidu leida. Kuid pärast 1991. aasta augustis toimunud sündmusi on meie peamine suund alal hoida eesti keelt ja eesti meelt väljaspool Eestit elavate eestlaste hulgas. Samas on rahvuskongressil jätkuvalt astutud välja Eesti eest ka poliitilises plaanis,» märkis Pukk.

Ta nentis ka, et ÜEKN on koostöös Eesti Vabariigi valitsusega teinud ka oma plaane ning aktsioone. Nii on sel suvel toimuva rahvuskongressi teema «Globaalne eestlus». 

Kavas on laudkonnavestlused globaalse eestluse ja päevakohase poliitika teemadel. Arutatakse ka topeltkodakondsuse ja noortetegevusega seonduvat. Tähelepanu pööratakse ka suurpõgenemise 75. aastapäevale.

Kongressist osavõtjatele avatakse Leelo Puki sõnul peagi ka eraldi registreerumisvorm, mille täitmine annab korraldajale osalejate arvust vajaliku ülevaate.

«Kui on aga küsimusi ja soovite rahvuskongressi teemal täiendavat informatsiooni saada, kirjutage palun aadressile rahvuskongress2019@gmail.com. Samal aadressil saab ennast ka juba eelregistreerida,» täpsustas Pukk. 

Registreerides tuleb kirja panna esialgu vaid oma nimi, esindatava organisatsiooni nimi. Ning kuna rahvuskongress kestab terve päeva, siis on kirja mõistlik lisada ka oma lõunasöögi soov, et korraldajad saaksid selle broneerida.

«Vastukirjana saadame osalejale aga esimesele võimalusel ka rahvuskongressi ülevaatlikuma kava koos esinejate nimedega. Kuna korraldame ikkagi üleilmset sündmust, siis hetkel on näiteks logistika tõttu osa esinejate nimesid veel lahtised,» märkis ta.

ESTO traditsiooniline rahvuskongress «Globaalne eestlus» toimub teisipäeval, 2. juulil Tallinnas, Telliskivi loomelinnakus paiknevas Erinevate Tubade Klubis. Kongress on tasuta. 

Ettekanded algavad kell 9 ja kongressi orienteeruv lõpp on kell 17. Kohapeal tegutsev kohvibaar on avatud oma kulul.

Tagasi üles