T, 26.09.2023

Galerii: president Kaljulaid asetas Moskvas pärja poliitrepressioonide mälestusmärgile

Andres Einmann
Facebook
Comments 1

President Kersti Kaljulaid asetas täna ennelõunal Moskvas pärja stalinlike poliitrepressioonide mälestusmärgile.

Tseremooniat saatsid karmid turvameetmed. Mälestusmärgi ümber oli püstitatud ajutine tõkkeaed ning pärjapanekule saabujad pidid läbima turvakontrolli. Lõhkeainete avastamiseks oli kohal ka koer, kes kõik saabujad üle nuusutas.

Tseremoonia ajal proovis telekanal Rossija teha Kaljulaidiga intervjuu, küsides, kas ta peab tõesti vene keelt Eesti jaoks julgeolekuohuks. President vastas lühidalt, et ta ei pea ühtegi keelt juleolekuohuks.

Telekanal Rossija üritas tseremoonia ajal küsida presidendilt, kas ta peab vene keelt julgeolekuohuks.
Telekanal Rossija üritas tseremoonia ajal küsida presidendilt, kas ta peab vene keelt julgeolekuohuks. Foto: Konstantin Sednev / Postimees Grupp

Poliitiliste repressioonide ohvrite mälestusmärk paikneb Moskva kesklinnas Sadovaja ringtee ja Akadeemik Zahharovi tänava nurgal asuval väiksel väljakul. Leinamüüri nime kandva memoriaali avas 2017. aasta sügisel president Vladimir Putin. Tänavu märtsis asetasid memoriaali juurde pärja Baltimaade suursaadikud Moskvas, et mälestada 70 aasta möödumist 1949. aasta küüditamisest.

Mälestusmärgile on toodud kivid Venemaa eri regioonidest, kuhu represseeritud viidi. Kivid on vastavalt piirkonnale nummerdatud.

Mälestusmärgil on kümnetes keeltes, sealhulgas eesti keeles kirjad «mäleta!».

Eestikeelne kiri Moskva kesklinnas asuval stalinistlike poliitrepressioonide mälestusmärgil.
Eestikeelne kiri Moskva kesklinnas asuval stalinistlike poliitrepressioonide mälestusmärgil. Foto: Konstantin Sednev / Postimees Grupp
Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles