Kaarel Tarand: kaaluda võiks taas erakondade rahastamise muutmist

Pildil Kaarel Tarand

FOTO: LIIS TREIMANN / PM/SCANPIX BALTICS

Erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) esimehe Kaarel Tarandi hinnangul tuleks kaaluda taas erakondade rahastamise muutmist, sest kui iga kord riigikogu valimiste järel on parteide rahaline seis eelmisest korrast veel halvem, siis viib praegune tee ummikusse.

Tarand selgitas ETV «Esimeses stuudios», et kuna iga mandaat riigikogus toob erakonnale riigieelarvest umbes 50 000 eurot aastas ja nelja aastaga seega 200 000, siis peaks see olema ka maksimaalne kulutus enne valimisi mandaadi kohta ning tegelikult peaks sellest rahast jääma üle ka muudeks kulutusteks, kuid kõik parlamenti pääsenud erakonnad, rääkimata neist, kes sisse ei saanud, on Tarandi sõnul kampaaniatele kulutanud ülearu palju.

«Kui võtame parteid kokku - viis erakonda riigikogus -, siis nad kulutasid ju nelja aasta taguse ajaga võrreldes kaks ja pool miljonit rohkem kõigi 101 mandaadi saamiseks, pluss veel need, kes välja jäid, nii et mandaat on läinud keskeltläbi kallimaks,» selgitas ta.

Kuna Tarandi hinnangul ei ole kampaaniad muutunud väiksemaks ega sisulisemaks, tuleks kaaluda, kas oleks mõistlik jälle erakondade rahastamise korda muuta. «Ma arvan, et see oleks väga vajalik, sest praegune tee on igal juhul ummiktee. Kui me iga nelja-aastase tsükli lõpus tõdeme, et jälle on asi halvemaks läinud, et erakonnad on jälle sügavamal miinuses, jälle oma kulutamist ei suudeta ohjeldada, siis küsime teiselt poolt selle riski hindamise kohta - milliseid riske see ühiskonnale sisaldab, kui erakonnad on sellised suurvõlglased kogu aeg» lisas Tarand.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles