Ain Kaljuranna vara jääb aresti alla

Ain Kaljurand

FOTO: Mihkel Maripuu

Tallinna Sadama altkäemaksusüüdistusega eksjuhi Ain Kaljuranna vara arestimine jäi jõusse, kuna riigikohus ei võtnud tema kaitsja kaebust arutusele. 

Vandeadvokaat Paul Keres tahtis Kaljuranna vara arestimise tühistamist ning tema vara aresti alt vabastamist, kuid riigikohus ei pidanud kaebust põhjendatuks ning jättis Tallinna ringkonnakohtu määruse muutmata. 

Lisaks jättis riigikohus arutusele võtmata samas asjas Allan Kiili ja Toivo Prommi kaitsjate Aivar Pilve ja Kaimo Räppo kaebused, milles nad taotlesid ringkonnakohtu määruste tühistamist osas, millega kohus jättis tsiviilkostja poolel kaasamata kolmandad isikud.

Riigiprokuratuur süüdistab ligi kolm aastat kestnud kriminaaluurimise käigus kaitsepolitsei poolt kogutud tõenditele tuginedes Tallinna Sadama eksjuhte Allan Kiili ja Ain Kaljuranda perioodil 2005–2015 suures ulatuses altkäemaksu võtmises ning rahapesus.

Süüdistus altkäemaksu võtmises on esitatud ka Tallinna Sadama hooldusosakonna endisele juhatajale Martin Paidele, lisaks süüdistatakse seitset füüsilist ja kaht juriidilist isikut altkäemaksu andmises ja sellele kaasaaitamises.

Lisaks eelmistele on kohtu all Eno Saar, Tõnis Pohla, Üllar Raad, Sven Honga, Toivo Promm, Valdo Õunap ja Jan Paszkowski ning HTG Invest AS ja Keskkonnahoolduse OÜ.

Süüdistuse järgi nõustusid Kiil ja Kaljurand võtma altkäemaksu mitmelt ettevõtetelt selle eest, et nende lepingulised suhted AS-iga Tallinna Sadam sujuksid võimalikult soodsalt.

Kümne aasta jooksul nõustusid Kiil ja Kaljurand nii ühiselt kui ka eraldi tegutsedes võtma altkäemaksu peaaegu nelja miljoni euro ulatuses, märkis süüdistus.

Süüdistuse kohasel moodustas altkäemaksust suurima osa, ligikaudu kolm miljonit eurot, Kiilile Türgi ja Poola laevatehaste esindajate poolt lubatud altkäemaks selle eest, et nad saaksid AS-i Tallinna Sadam tütarettevõtte TS Laevadega sõlmida praamide müügilepingud.

Süüdistuse järgi oli Martin Paide nõus võtma altkäemaksu üle 40 000 euro, Ain Kaljurand ligi 400 000 eurot ning Allan Kiil üle kolme ja poole miljoni euro.

Süüdistuse väitel jõudis Paide ja Kaljurannani altkäemaks kogu neile lubatud ulatuses, Kiilini jõudis lubatud altkäemaksust ligi kaks miljonit eurot ning ülejäänu jäi tema poolt kätte saamata, kuna ta peeti kuriteos kahtlustatavana kinni.

Kiil ja Kaljurand vahistati 2015. aasta 26. augustil, kui prokuratuur oli esitanud mõlemale kahtlustuse suures ulatuses altkäemaksu võtmises. Mõlemad sadama eksjuhid vabastati vahi alt 2016. aasta alguses.

Sel nädalal alanud kohtuprotsess jõudis kolmapäeval süüdistuse avaldamiseni, pärast mida kinnitasid kõik süüdistatavad, et nad ei tunnista end kuritegudes süüdi.

Tagasi üles
Back