T, 26.09.2023

Scoutspataljon kinnitas oma lahingumasinate õhutõrjevõimekust

Kevadtorm
, Meediaoperatsioonide keskus (MeOKe)
Facebook
Comments
Jalaväemasina CV9035 lahinglaskmised õhusihtmärkide pihta.
Jalaväemasina CV9035 lahinglaskmised õhusihtmärkide pihta. Foto: Kaitsevägi

Eile Rutjal toimunud Scoutspataljoni lahinglaskmisel testis pataljoni parim sihtur vanemseersant Siim Vaikmäe lahingumasina CV9035 pardarelva tõhusust õhusihtmärkide tabamisel viies rivist välja kolm sihtmärgiks olnud mudellennukit. 

Soomuskooli ülema major Jaan Kesseli sõnul tõestas laskmine CV9035 lahingumasina 35-millimeetrilise kiirlaskekahuri Bushmaster III efektiivsust madalalt lendavate sihtmärkide hävitamisel. Tema sõnul kontrolliti ka väljaõpe ülesehituse edukust, sest õiget tunnetust, kauguse hindamist, sihtmärgi saatmist ja „päästmist“ treeniti simulaatoritel harjutades.

„Tänane tulemus näitab, et Scoutspataljoni A-soomusjalaväekompanii on teinud tublit tööd meeskondade treenimisel ja oskuste alalhoiul. Meeskond suutis hävitada kõik kästud sihtmärgid, seega võib rahul olla,“ ütles major Kessel.  

Belgia kaitseväelaste poolt juhitud mudellennukid said tabamuse 2200, 1600 ning 1100 meetri kaugusel. Soomuskooli ülema kinnitusel lubab kiirlaskekahuri võimekus tabada ka kaugemaid sihtmärke, kuid et tegemist oli esimese Eestis korraldatud õhusihtmärkide lahinglaskmisega CV9035-le, otsustati väiksema vahemaa kasuks. „Võiks öelda, et tänasest täienes Eesti kaitseväe õhutõrjevõimekus,“ lisas major Kessel. 

Laskmisel osalenud sihtur nooremseersant Siim Vaikmäe ütles, et võrreldes maasihtmärkide laskmistega oli tänane harjutus mõnevõrra keerulisem, sest õhusihtmärk kipub liikuma üles-alla, küljelt-küljele ning selle tabamisel ei tohi kiirustada ega ka liialt kaua oodata. 

„Esimesel laskmisel tabasin ma lennuki kahe tuhande kahesaja meetri kaugusel, sihtmärk oli sihikupildil väga väike. Reaalne lennuvahend on mudellennukist kümneid kordi suurem, seega läks meil päris hästi,“ ütles nooremseersant Siim Vaikmäe.

Jalaväe lahingumasinad CV9035 toodeti Rootsi ettevõttes BA Systems Hägglunds AB. Soomukil on 600 kilovatine Scania V8 diiselmootor ning 35-millimeetrine kiirlaskekahur Bushmaster III, mille efektiivne laskeulatus on 4 km ja kiirus 200 lasku minutis. Jalaväe lahingumasina relvastusse kuulub ka 7,62-millimeetrine kuulipilduja ning 10 kild- ja suitsugranaadi laskeseadet. 

Scoutspataljon on 1. jalaväebrigaadi koosseisus olev professionaalse väljaõppega iseseisvaks lahingutegevuseks võimeline kiirreageerimissuutlikkusega soomusmanööverüksus.

CV9035 laskmiste fotod.   

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles