EKA ninanips valitsusele: koolihoone külge riputati loosung «suvariik»
Kõrgharidustöötajad peavad Tartus ja Tallinnas hoiatusstreiki!

Eesti Kunstiakadeemia töötajad ja üliõpilased riputasid hommikul valitsuse tegevuse vastu protestiks oma õppehoone külge loosungi «suvariik». Täna protestivad akadeemilised ametiühingud teadusrahastuse vähendamise vastu nii Tartus kui Tallinnas.

Eelmisel nädalal selgus, et riigieelarve ei näe teaduse rahastamiseks ette lubatud üht protsenti SKTst. Lisarahastuse ärajäämise tõttu avaldavad täna kell 12 Tallinnas riigikogu ees ja Tartus haridus- ja teadusministeeriumi ees kõrgharidustöötajad.

Tunniajane hoiatusstreik kuulutati välja möödunud neljapäeval pärast uudise ilmumist selle kohta, et valitsus ei kirjutanud riigieelarve strateegiasse teadusleppega võetud kohustust tõsta teaduse rahastamine ühe protsendini SKTst.

UNIVERSITASe juhatuse esimees Vladimir Viies põhjendas streikimise vajadust sellega, et Eesti on Euroopa Liidus teaduse rahastamisel üks viimaseid ning kuna teadust rahastatakse peamiselt projektide kaudu, oleme ühed viimased ka teadusvabaduse osas. 

«Ka õppejõudude töökoormus ehk üliõpilaste arv ühe õppejõu kohta on Eestis kõige kõrgem ja välistudengite arvu kiire kasv suurendab seda koormust veelgi,» rõhutas Viies.

Akadeemiliste Ametiühingute eesistuja Triin Roosalu sõnul esitas UNIVERSITAS mai alguses tööandjatele üldtöökokkuleppe projekti, millega soovitakse tõsta ülikoolide töötajate palkasid ning reguleerida paremini nende töötingimusi.

«Läbirääkimised üldtöökokkuleppe osas on nüüd suure küsimärgi all,» sõnas Roosalu. Ta lisas, et mõlemad lepingupooled on arvestanud sellega, et valitsus täidab kokkuleppeid ning endale võetud kohustusi.

«On selge, et ülikoolide töötajad pole praeguse olukorraga sugugi rahul ning nende aktiivsus ja soov enda eest seista on suuremad kui kunagi varem,» rääkis Roosalu jätkates, et lisaks hoiatusstreigile on plaanis ka teiste aktsioonide korraldamine kuni probleemi lahenemiseni.

Suvariigi loosung

EKA kommunikatsioonijuht Anna Lindpere selgitas, et koolipere pani «suvariigi» loosungi välja, et toetada ülikoolide palgatõusu nõuet ja teadusleppe täitmist valitsuse poolt. 

«SUVARIIK juhib tähelepanu valitsuse hoiakule teadusrahastuse suhtes, mis paneb keerulisse olukorda kõik Eesti ülikoolid. Mitmetahuline väljend SÜVARIIK annab võimalusi sõnamänguks veelgi. Asub EKAgi uus hoone vanas SUVA sokivabrikus,» selgitas Lindpere.

«Täna on olukord, kus tehakse leppeid, aga tegelikult on nendest suva. Ühiskondlike või parteiüleste lepete sõlmimine Eestis tuleviku teemadel ei saa olla suvaline ettevõtmine,» sõnas EKA teadusprorektor Epp Lankots, kelle sõnul tasuks süvariigi asemel tunda muret ja töötada selle nimel, et me ei oleks üks suvaline riik. 

Tagasi üles
Back