Nolani film võib Eestile tuua 20 minutit kuulsust  (5)

Anna Ploompuu
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Laagna tee.
Laagna tee. Foto: Sander Ilvest

Maailmakuulsa režissööri Christopher Nolani uues filmis peaksid plaani järgi üles astuma nii Tallinna Laagna tee, linnahall ja Kumu ning Eestisse jääb üle 16 miljoni euro. Kui seni on filmi kohta üsna vähe detaile avalikustatud, siis eile kergitas saladusteloori kultuuriminister Tõnis Lukas.

Viimastel päevadel teravalt jätkunud arutelud maailmakuulsa režissööri Christopher Nolani filmi «Tenet» võimalikust võttekohast Tallinnas Laagna teel ning selle sulgemisest tõi eile valitsuse pressikonverentsile kultuuriminister Tõnis Lukase. Ministri sõnul vähendaks takerdumine linnavalitsuse tingimustesse oluliselt Eestis vändatavaid filmimahte. «Sellest oleks väga kahju ja see oleks tagasilöök ka filmitööstuses ja meie turundamises filmimaailma.»

Kultuuriminister kergitas ka saladuseloori: talle teadaolevalt on Nolani uue filmi võttepaiku Eestis vähemalt 13 ning need on peamiselt Tallinnas. Laagna tee on aga eriti tähtsal kohal, sest just see koht on Lukase sõnul filmi süžees ka otseselt Eestiga seostatav. «Olulisemad kohad, kus veel Tallinnas filmitakse, on Pärnu maantee, linnahall – need ei ole äratuntavad või tekstiliselt Eestiga seotud. On kohad, kus võetakse massistseene, aga Laagna tee on otseselt filmi süžees Eestiga seostatav, nii et Eesti jookseb sellest filmist ka kohana, asukohana läbi,» avalikustas Lukas. Lisaks on teada, et võtted toimuvad ka Kumus.

Kultuuriminister lisas hiljem Postimehele, et tema esialgse teadmise järgi moodustavad Eestis filmitavad lõigud kogu filmist umbes 20 minutit. «Aga jällegi – see on loominguline protsess,» põhjendas Lukas võimalikke muutusi. Ministri sõnul kajastatakse filmis ka Ukrainat ning on võimalik, et sinna ei minda kohale ning osa võtteid tehakse Eestis. «Meid on usaldatud niivõrd, et siin filmitakse ka kohti, mille võiks filmida kuskil mujal,» märkis Lukas.

Eesti Filmi Instituudi juhi Edith Sepa sõnul on filmi tegemise ja võttepaikadega veel lahtisi otsi, filmistuudio Warner Bros peaks täpsemad detailid avalikustama järgmisel nädalal.

Kultuuriminister Tõnis Lukase hinnangul pole kõik argumendid Laagna tee võimaliku sulgemise kohta veel kõlanud ning pahameele suhtes on praegu üle reageeritud. «Kui linnavalitsus paneb ühele kaalukausile võimaliku liiklussegaduse, mida on heade kokkulepetega kindlasti võimalik vähendada, mõned kommunaalsed raskused ja inimestega suhtlemise pinge sinna juurde, siis võib tunduda, et kaalukauss vajub alla ja mis sinna teisele poole panna?»

Teisele kaalukausile jääb filmi eelarve järgi 16 miljonit eurot Eestis kulutatud raha; partnerid; Allfilm; transpordi- ja ehitusfirmad, kes ehitavad filmivõtetele vajaliku keskkonna; Balti Filmi- ja Meediakooli tudengid, kes kaasatakse filmitegemisse; 1200 inimest massistseenides. Lisaks veel tulu toitlustajatele ja hotellidele. «Ja sellele lainele tuleb kindlasti lisalainetus,» sõnas Lukas.

«Kui need filmivõtted õnnestuvad, kui Eesti on vastuvõtjamaa, siis tulevad siia teised ka. Ja ma võin kõiki rahustada: mitte ainult Hollywoodi režissöörid, vaid ka kultuursete Euroopa riikide filmitegijad, kui kellelgi on eriti mingi vimm Hollywoodi suhtes. See toob ka majanduslikku kasu. Kui panna need asjad ka kaalukausile, siis ma palun linnavalitsusel ikkagi targu kaaluda ja võtta see Eesti filmindusele ja kultuurile pikas perspektiivis oluline otsus,» sõnas Lukas. Päevakajalise näitena tõi Lukas leedulased, kes rõõmustavad selle üle, et osa HBO Tšornobõli katastroofist vändatud viieosalisest telesarjast on filmitud nende juures.

Oma boonuse leidis ta ka lasnamäelastele ning teistele, kes plaanivad juulis Laagna teed pidi liigelda: «Ja lõpuks saavad ​lasnamäelased või ükskõik kes bussidega sellelt filmivõtteplatsilt läbi sõita – see võib olla kordumatu ja põlvkondade viisi edasi kantav elamus. Nii et pange lisabussid sealt võtete ja lavastusstseenide vaikelust läbi sõitma – kui võtteid parasjagu ei käi. Läbisõitvatest bussidest on kindlasti huvitav vaade ka.»

Tagasi üles