Setode lahkumine: kõigepealt lapsed, siis vanemad (2)

Jaanus Piirsalu
, ajakirjanik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Isa Jevgeni (Pelešev) Petseri suurmärter Varvara kiriku ees, mida peetakse setude kirikuks. 88-aastane isa Jevgeni on Pihkva oblasti kõige vanem tegev vaimulik ning ühtlasi Petseri linna kõige pikema staažiga autojuht. Juhiload on tal juba 1940-aastate lõpust ning hiljuti pikendati neid tal veel kümne aasta võrra. 
Isa Jevgeni (Pelešev) Petseri suurmärter Varvara kiriku ees, mida peetakse setude kirikuks. 88-aastane isa Jevgeni on Pihkva oblasti kõige vanem tegev vaimulik ning ühtlasi Petseri linna kõige pikema staažiga autojuht. Juhiload on tal juba 1940-aastate lõpust ning hiljuti pikendati neid tal veel kümne aasta võrra. Foto: Jaanus Piirsalu

Postimees käis uurimas, kui palju on teispool Vene piiri alles jäänud veel seto vaimu ja kultuuri.

«Setosid siin peaaegu enam ei olegi. Ma olen kõik maha matnud,» ütles tänavu 89-aastaseks saav isa Jevgeni. Ta on Petseri setode Varvara kirikus preestrina teeninud juba 44 aastat.

«Siis oli kirik rahvast peaaegu täis, ümberkaudsete külade seto rahvas käis kõik siia,» rääkis isa Jevgeni, kuidas 1975. aastal tema töö Petseri kuulsa õigeusukloostri kõrval asuvas kirikus algas. «Esimesed viis aastat pidasin ma ainult eesti keeles (teenistust), sellepärast et venelased ei käinudki siia.»

Tagasi üles