R, 22.09.2023

ESTO esimene näitus on avatud: fotograaf Kerly Ilves

ESTO 2019
Facebook
Comments
Foto: Näituse plakat

Omanäoline portreefotonäitus "Toronto väliseestlased ja Eesti Rahva Muuseum. Kontakt Eestiga" näitab väliseestlaste seotust, uhkust ning pühendumust Eestile ja eestlusele ning tutvustab fotode kaudu väliseestlaste olemust kodueestlastele sooviga avardada viimaste maailmavaadet võõrsil elavate kaasmaalaste ja immigrantide osas.

Alaliselt Berliinis resideeruv eestlannast fotograaf Kerly Ilves pakub ESTO 2019 programmi raames vaadata kahte oma fotonäitust. Neist esimene on avatud Tartus, Eesti Rahva Muuseumis 11. juunist 7. juulini. Teist näitust saab näha Tallinnas, Telliskivi Loomelinnakus 30. juunist 7. juulini.

Eelmise sajandi esimesel veerandil ja 1990. aastatel lahkus Eestist Kanadasse palju eestlasi. Kahjuks on nende kontakt kodumaaga kodueestlaste jaoks peaaegu olematu – nende tegemistest, mõtetest ja soovidest ei ole peaaegu midagi kuulda. Kanada eestlaste seotusest Eestiga kõnelev fotonäitus on hea võimalus selle tühimiku täitmiseks.

Eksponeeritud on 13 LED light-sheet raamis värvifotot, mis tänu erilisele tehnikale ärkavad justkui ellu. Eesti Rahva Muuseumi fuajees silla-alal avatud TASUTA näitus on külastajatele avatud hoone lahtiolekuaegadel. Näituse avapäeval on kell 17-19 kohal ka Kerly Ilves.
Laupäeval, 29. juunil kell 13 peab näituse raames loengu «​Kauged eestlased vajavad emapuud»​ väliseestlane ja ‘pagu(las)laps’ Riina Kindlam.
Loengut saab kuulata ERM-i Aliise Moora auditooriumis.
TALLINNAS, Telliskivi Loomelinnaku Rohelises saalis saab ESTO 2019 festivali ajal 30. juunist 7. juulini vaadata fotonäitust "Kanada eestlased – valguses ja varjus". Ekspositsioon koosneb 12 kõrgkvaliteedilisest mustvalgest fotost, millel on kujutatud Torontos elavaid ulgueestlasi. Idee taolise portreedesarja tegemiseks sündis Ilvesel tema esimese Kanada-reisil, mil ta eneselegi ootamatult kohtus ootamatult suure väliseestlaste kogukonnaga. Portreed jõuavad vaatajani tänu Torontos asuva Väliseesti Muuseumi ehk VEMU toetusel.
Näitus on avatud iga päev kella 11-18.
FOTOGRAAFIST: Kerly Ilves on pikaajaliste kogemustega vabakutseline fotograaf, kelle peamised loomingulised uurimisteemad on kaduva jäädvustamine, pikemaajaliste protsesside kaudu tekkinud muudatuste ülesvõtmine, taaskasutuse ja väliseestluse temaatika. Kerly on fotograafiat õppinud omal käel, kuid teinud seda poole oma elust. Nüüdseks on tal olemas ka enam kui kümne aasta pikkune koolitamiskogemust. Ta on korraldanud erinevaid näituseid ja töötubasid Eestist Torontoni. Ühe olulise partnerina on Kerly töid kasutanud Tartu linn. Igapäevaselt koolitab ta täiskasvanuid, tegeldes fotohuviliste oskuste arendamisega ning vedades hobifotograafe koondavat näitusmüüki "Vaba Teema". Kirgliku analoogfotograafina köidab teda just filmile pildistamine ja ilmutamiseprotsess. Kerly Ilvese portfoolio leiad aadressilt: www.kerlyilves.com
 

LOE KA: Algab esimene väliseesti näituste festival

Programmis on kokku 16 erinevat näitust Eestist, Kanadast, Austraaliast ja Rootsist, mida terve suve vältava festivali jooksul näidatakse. Näituseid saab vaadata kokku kolmeteistkümnes erinevas mäluasutuses ja viies erinevas linnas – Tallinnas, Tartus, Pärnus, Rakveres ja Võrus. Täpsema kava leiad SIIT.

Nii kodu- kui väliseesti mäluasutused on viimaste aastate jooksul loonud märkismisväärse hulga näitusi, mis käsitlevad eesti diasporaa ajaloo erinevaid etappe ja aspekte. Osa neist on Eestis varem eksponeeritud, suurt osa näeb Eesti publik esmakordselt. 

Festivali esimene näitus «Elukaare kaks otsa» avati 29. mail Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles