30 aastaks vangi mõistetud eestlane Richard Must remontis perekonna teada välismaal paate, ent elas tegelikult valenime Eduardo Josellis all rahvusvahelise narkovedaja varjuelu.

Tellijale

Kui esimene kuulivestis eriüksuslane end pardale vinnas, oli Richard Must satelliittelefonid juba merre visanud. Ta seisis, pikk ja habetunud, ning lasi puiklemata end läbi otsida. «I’m the skipper (e.k mina olen kapten),»  võttis Must vastutuse. Katamaraani õõnsustes punnitasid sajad ja sajad valge pulbri pakid. Allpool tekki kükitas kaks verinoort kaasosalist. Briti ajaloo üht suurimat tabatud kokaiinikogust ja sellele järgnevat valede jada oli konspireeritud aastaid. Vaevalt Must aimas, et see hammustatakse läbi kolme päevaga.

31. august 2018. Kogu maailmas tiirlev uudis eestlase juhitud kokaiinijahi tabamisest Suurbritannia ranniku lähedal jätab enamiku Eestit külmaks. Harjumaalt Tõdva külast pärit Richard Must (49) elab juba aastaid välismaal. Perekonna teada tegeleb mees jahtide remontimisega peamiselt Hispaanias ja käib kodumaal üksnes episoodiliselt.

Pikk ja sportlik Must pole kunagi olnud profiililt keskmine eestlane. Juba Saku koolipoisina unistas ta läände pääsemisest. Luges spiooniromaane, armastas James Bondi lugusid. Kaheksakümnendate lõpus tegi Must vilunud ujujana katse Eestist üle lahe Soome põgeneda. Plaan ei läinud õnneks, ta saadi kätte.

Pärast iseseisvuse taastamist hakkas Must otsima võimalusi täita oma teine unistus – saada rikkaks. 

«Jah, tema n-ö karjäär tuli mulle täieliku üllatusena,» ütleb üks lähedane nüüd. «Pärast neid sündmusi sain ma aru, et ma ei teadnud seda pilti üldse.»

Musta katamaraanilt leiti mullu augustis 1,4 tonni ülipuhast kokaiini. Kui kogu last tänaval grammhaaval maha müüa, võinuks selle eest lõppastmes teenida 125 miljonit eurot. Must ise võinuks eduka reisi eest taskusse panna 750 000 eurot.