Hillar Teder on enim erakondadele annetanud eestlane

Hillar Teder eile kohtus. 

FOTO: Erik Tikan

2011. aastal Äripäeva Eesti rikkaimaks inimeseks nimetatud kaubandus- ja kinnisvara ärimees Hillar Teder (59) on aastaid erakondi rahaga toetanud.

Õhtulehe andmetel on ta 13 aasta jooksul enim erakondadele annetanud eestlane, annetades kokku ligikaudu 1,3 miljonit eurot.

Autokaupmehena esimese varanduse kokku ajanud Tederi esimene suurem tehing jääb taasiseseisvumise esimesse kümnendisse, kui ta müüs hiiglasliku Rocca al Mare kaubanduskeskuse mitu korda kallimalt soomlastele. Järgmine jackpot jääb aastasse 2005, kui ta müüs kaasasutajana Venemaa mahlatööstuse Multon kahe miljardi eest Coca-Colale. Aastaid Eesti rikaste edetabelis olnud Tederi varade väärtus on Äripäeva viimaste andmete järgi ligikaudu 56 miljonit eurot. 2015. aastal saadud altkäemaksukahtlustusest hoolimata on erakonnad Tederilt endiselt raha vastu võtnud. Näiteks 2016. aastal toetas suurärimees Reformierakonda 30 000 euroga.

Teder on viimastel aastatel varandust jaganud poegadega. Eelmisel aastal oli tema poeg Rauno Teder rikaste tabelis isast eespool, tema vara väärtuseks hinnati 64 miljoni eurot.

2011. aastal läks Teder toonase majandusminister Juhan Partsi (IRL) kutsel samuti korruptsiooniskandaali sattunud AS Tallinna Sadama nõukogu liikmeks, kuid pärast altkäemaksu andmise kahtlustust vahetati Teder sealt välja.

Tederi haare ulatub ka Venemaale, Ukrainasse ja Leetu. Ta on Vene hüpermarketite operaatori ja kinnisvaraarendaja O’Key Group SA kaasasutaja. Teder ostis Ukraina pealinna Kiievi kesklinnas Dnepri jõel poolsaare, kuhu rajas mitu korterelamut ja hüpermarketit. Praegu arendab Hillar Teder koos pojaga Tallinna sadamapiirkonda Porto Franco kaubandus- ja ärikeskust. 

Tagasi üles