ERM avab näituse «ESTO – üleilmse eestluse hoidja»
30. juunil

FOTO: Tõnu Runnel / ERM

Pühapäeval, 30. juunil kell 17 avatakse Tartus Eesti Rahva Muuseumis XII üleilmsete eesti kultuuripäevad raames suur ülevaatenäitus, mis on pühendatud ESTO-le.

Näitus «ESTO – üleilmse eestluse hoidja» on valminud Eesti Rahva Muuseumi ja Väliseesti Muuseumi koostööna. ESTO festivalide lugu on ühe väikese, ajaloo keeristuulte poolt maailma laiali paisatud rahva kokkuhoidmise ja ellujäämise lugu.​

Teise maailmasõja lõpus nõukogude okupatsiooni eest läände põgenenenud eestlased asusid oma segipaisatud ridu organiseerima kohe nii Saksamaa põgenikelaagrites kui esimestes pagulaskodudes Rootsis. Kuigi kodumaa oli neilt võetud, oli igaühe enda otsustada, kas loobuda ka keelest ja kultuurist. Valdav osa põgenikest otsustas hoida alles seda, mis oma. Seda kõike oli rõõmsam ja tõhusam teha üheskoos – sünnib ju koostegutsemisest uut indu ja lisaenergiat, nõnda leitakse vajalikud talendid ja vahendid. Lokaalsetest eestlaste kokkutulekutest kasvas ajapikku välja üleilmset eestlust liitev ESTO festivalide traditsioon.

Näituse koostasid Riina Reinvelt (ERM) ja Piret Noorhani (VEMU), kujundas Jane Liiv (ERM).

Näituse valmimist on toetanud Haridus- ja Teadusministeerium / Rahvuskaaslaste programm.

LOE KA:

Tagasi üles
Back