Päevatoimetaja:
Emilie Haljas

Lükkame ümber! 5G-hirmudel pole teaduslikku alust (3)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
5G logo.
5G logo. Foto: FABIAN BIMMER/REUTERS

5G-d toetav nutitelefon võib ohtlikuks osutuda ainult vales kohas selfit tehes.

Tehnika arenguga on alati käinud käsikäes hirmud võimalike negatiivsete mõjude ees. Näiteks raudteede algusajal kardeti tõsimeeli, et liikumine kiirusega üle 50 km/h on inimesele surmav. Hirmu on tuntud peaaegu kõigi sidetehnika arengute, nii telegraafi, telefoni, raadioringhäälingu, televisiooni, arvutite kui ka mobiiltelefonide ees. Nüüd on järg jõudnud alles lapsekingades oleva mobiilside viienda põlvkonna ehk lühidalt 5G kätte.

Mobiilside tänapäevases mõistes sai alguse eelmise sajandi kaheksakümnendatel, kui laiemasse kasutusse võeti esimese põlvkonna (1G) standardid. Kümmekond aastat hiljem tõi teise põlvkonna GSM-mobiilside endaga kaasa mitu suurt uuendust: täisdigitaalne süsteem tegi kõned pealtkuulamiskindlaks. Samuti tekkis nüüd võimalus luua andmesideühendus mobiiltelefoni kaudu, kuigi esialgu oli selline ühendus väga aeglane ja kallis. GSM on kasutusel tänapäevani ja ilmselt püsib rivis veel vähemalt kümmekond aastat. Hinnanguliselt kasutab maailmas GSM-mobiiltelefone praegu ligi viis miljardit inimest.

3G avas kiire andmeedastuse ajastu

Järgmine radikaalne pööre mobiilsides leidis aset koos kolmanda põlvkonna tulekuga.

Tagasi üles