Peapiiskop Viilma Lepajõe surmast: suur kaotus mitte ainult kirikurahvale, vaid kogu eesti kultuurirahvale

Postimees
Copy
EELK peapiiskop Urmas Viilma.
EELK peapiiskop Urmas Viilma. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Täna meie seast lahkunud religiooniloolase ja tõlkija Marju Lepajõe kaotus on korvamatu, kirjutab sotsiaalmeedias Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma.

«Tänahommikune uudis Marju Lepajõe surmast on suur kaotus mitte ainult kirikurahvale, vaid kogu eesti kultuurirahvale, eriti humanitaarteadlaste kogukonnale,» kirjutas Viilma

Ta lisas: «Kui kõneletakse asendamatutest inimestest, siis Lepajõe kaotus on selle ütluse kinnituseks. Seda lünka kellelgi täita on ülimalt raske ning selleks kulub tõenäoliselt mitu aastakümmet.» 

Viilma märkis, et Lepajõel olid suur teadmistepagas, millest lahkunul oli alati midagi ammutada.

Samuti lummas Lepajõe peapiiskopi hinnangul kõiki oma õpilasi, kolleege, kuulajaid suurpärase ja terase sõnaseadmisoskusega. «Sellest kõlas vastu iidsete klassikaliste mõttekäikude ajatu värskus.»

Lepajõe vahendusel said Viima sõnul varakeskaegsed kirikuisad ja antiikfilosoofid kaasaegseteks mõjuisikuteks ja arvamusliidriteks. «Tema ise oli võrdsena nende seas. Elegantse nõtkusega suutis ta läbi ajalooprisma anda tabavaid ja teraseid hinnanguid kõigele sellele, mis meie ümber toimub ka täna,» jätkas ta.

Viilma sõnas, et Lepajõe oli humanitaarteaduste eestkõnelejate esirinnas ja valutas sündant selle pärast, et reaalia kipub tänapäevases materialistlikus ja sekularistlikus ühsikonnas paratamatult võimutsema humanitaaria üle. «Tema sõnad sel teemal kõlasid peaaegu prohveteeringuna.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles