Varastatud asjadega kaubitsenud mees võeti vahi alla
Läbiotsimisel leiti sadu mobiiltelefone ja tahvelarvuteid!

Mees ostis oma mobiiltelefonide müügi ja remondiga tegelevas ettevõttes peamiselt kokku mobiiltelefone, mida ta seejärel edasi müüs.

FOTO: Erakogu

11. juunil pidasid Põhja prefektuuri kriminaalbüroo raskete kuritegude talituse uurijad kinni 40-aastase mehe, keda kahtlustatakse varastatud ja leitud esemete, peamiselt mobiiltelefonide, kokku ostmises, hoidmises ja edasimüümises.

Mees ostis oma mobiiltelefonide müügi ja remondiga tegelevas ettevõttes peamiselt kokku mobiiltelefone, mida ta seejärel edasi müüs.

Harjumaal nii mehe kodus kui ka tema ettevõttes toimunud läbiotsimisel leidsid politseinikud mehelt sadu mobiiltelefone ja ka tahvelarvuteid. Mitmeid varastatud esemed on tänaseks õigete omanikeni tagasi jõudnud.

Põhja prefektuuri kriminaalbüroo raskete kuritegude talituse juht Hannes Kelt ütleb, et töö mehe tabamiseks käis pikalt. «Kahtlustatav on selles vallas tegutsenud pikemat aega ning töö tema tabamiseks oli pikk ja keeruline,» lausus Kelt. «Varastatud asjade kokkuostjate tabamine on keeruline, sest sageli peituvad nad oma töös teadmatuse taha, väites, et neil pole varastatud esemete päritolust aimu,» sõnas talituse juht.

Ringkonnaprokurör Eve Olesk lisas, et kahtlustatava tegutsemise puhul saab välja tuua süsteemse töö. «Kahtlustatav oli üles ehitanud skeemi, mis tähendas, et ta ostis esemeid kokku väga paljudelt inimestelt. Sealjuures tasub tähele panna, et paljud neist inimestest leidsid mobiiltelefoni või tahvelarvuti taksodest, ühistranspordist või laevadelt,» ütles Olesk.

Hannes Kelti sõnul aitaks varastatud asjade turu hääbumisele kaasa see, kui väheneks nõudlus. Soovitab ta alati küsida näha toote originaaldokumente, kui tegemist on mitteametliku edasimüüjaga. «Kui toote eest küsitakse raha kõvasti alla turuhinna, võiks tekkida kahtlus, et tegu on varastatud esemega. Kui inimesed varastatud asju ei ostaks, siis ei oleks kurjategijatel põhjust nende varastamise ja edasi müümisega ka tegeleda,» lisas Kelt.  

Eve Oleski sõnul on üks mõjusamaid viise varguste vastu võidelda see, et vähendada võimalusi varastatud või omastatud asju realiseerida. «Oleme võtnud sihikule varastatud asjade kokkuostjad – kui varastelt võtta ära võimalus kuriteo läbi saadud asju kerge vaevaga maha müüa, on neil ka oluliselt väiksem motivatsioon sirutada käsi võõra vara järgi,» selgitas ringkonnaprokurör. Ta rõhutas, et inimesed, kes leiavad mõne tehnikavidina või muu eseme, viiksid selle politseijaoskonda, mitte ei müüks seda edasi ega võtaks ise kasutusse.

Põhja ringkonnaprokuratuuri taotlusel ja kohtu loal on mees vahi alla võetud. Kriminaalmenetlust viib läbi Põhja prefektuur ning juhib Põhja ringkonnaprokuratuur.

Tagasi üles