iDeal kampaania

Tumeveebist amfetamiini ja LSDd tellinud noormehed lõpetasid trellide taga
Lisatud MTA narkotalituse juhi kommentaar

Harju maakohus mõistis juuni lõpus kokkuleppemenetluses kaks noormeest süüdi amfetamiini ja LSD tellimises interneti vahendusel tumeveebist ja nende edasimüümises. Kohus mõistis mõlemale osaliselt reaalse vanglakaristuse.

Üks noormeestest ostis tumeveebis tegutsevast niinimetatud internetikaubamajast posti teel enda ja kaaslase nimele LSDd ja amfetamiini. Uimasti müüsid nad Keilas edasi. Amfetamiini segasid nad enne edasimüüki kohviveskis kofeiini, aspiriini või ibuprofeeniga.

Kohus mõistis 23-aastase Alvar Metsarile nelja ja poole aasta pikkuse vangistuse, millest tal tuleb reaalselt ära kanda viis kuud. 23-aastane Mernis Sinijärv sai karistuseks kolme ja poole aasta pikkuse vangistuse, millest tal tuleb samuti reaalselt kanda viis kuud. MTA narkotalituse töötajad pidasid mõlemad noormehed kinni 7. märtsil, seega pääsevad nad vabadusse augusti alguses.

Ülejäänud karistusosa mõistis kohus noormeestele tingimisi, kuid nad peavad uuesti vangi minema, kui ei täida katseaja tingimusi või panevad sel ajal toime uusi kuritegusid. Metsarile määras kohus katseaja pikkuseks viis ja Sinijärvele neli aastat. Noormehed peavad käima end regulaarselt kriminaalhooldajale näitamas, ei tohi tarvitada katseaja jooksul uimasteid ja peavad läbima uimastitarvitajate sotsiaalprogrammi.

Veebiäri käis krüptoraha eest

Maksu- ja tolliameti narkotalituse juht Raul Koppelmaa sõnul ostsid noormehed narkootilisi aineid krüptoraha eest.

«Näiteks tumeveebist tellitud 100 grammi amfetamiini eest maksti 300 eurot, aga tänavamüügist saadi selle eest kokku ligikaudu 1300 eurot,» ütles Koppelmaa.

Tänaval maksab amfetamiini gramm 15–20 eurot ja LSD mark 15 eurot.

Tema sõnul on posti kaudu uimastite tellimisel vahele jäämise võimalus väga kõrge. «Tollitöötajad töötavad ka postis kindlate riskikriteeriumite alusel, mille tulemusena leitakse narkootilisi aineid sisaldavaid postipakke. Näiteks on üheks selliseks kriteeriumiks saadetise lähteriik,» märkis ta.

Amfetamiin otse koju

Süüdistuse järgi tellis Metsar mullu juunist novembrini viiel korral Hollandist ja Saksamaalt enda kodusele aadressile kokku 276 marki LSDd.

Samuti tellis Metsar selle tänavu jaanuarist märtsini kokkuleppel Mernis Sinijärvega viimase kodusele aadressile kolmel korral Hollandist ja Sloveeniast amfetamiini ja MDMAd. Esimene saadetis sisaldas 24 grammi, teine 198 grammi ja kolmas 114 grammi puhast amfetamiini. Kolmandas saadetises oli ka 81,5 grammi metüleendioksümetamfetamiini ehk MDMAd.

Tellitud LSD, amfetamiin ja MDMA Metsarile ja Sinijärvele siiski kohale ei jõudnud, kuna tolliametnikud avastasid uimasti ja võtsid selle hoiule.

Narkotalituse töötajad leidsid Metsari kodu läbi otsides 99 LSD marki, millel oli kiri «Dr X». Noormehe kodus oli sulguriga ehk minigrip-kilekottidesse pakituna üle poole kilogrammi pulbrilist kofeiini, aspiriini ja ibuprofeeni, mida ta segas uimastitega. Samuti oli ta kodus minigrip-kilekotte amfetamiinijääkidega, paberinutsakas marihuaanajälgedega ja kohviveski amfetamiinijälgedega.

Metsari arvuti läbivaatamisel leidsid uurijad, et noormees oli teinud uimastite müügikeskkonnas endale kasutajakonto, mille abil oli tellinud mullu 8. oktoobrist kuni tänavu 26. veebruarini tumeveebist uimasteid 12 korda. Ta oli tellinud 400 marki LSDd, 1,95 kilogrammi amfetamiinipastat ja 125 grammi MDMAd.

Narkotalituse töötajad võtsid Metsari kodust kaasa 820 eurot sularaha, mille kohus otsustas konfiskeerida.

Sinijärve kodust leidsid ametnikud läbiotsimisel kolm amfetamiinijälgedega minigrip-kilekotti.

Mõlemad olid enne vahelejäämist karistamata ning käisid ametlikult tööl.

Kriminaalasja kohtueelset uurimist viis läbi MTA uurimisosakonna narkotalitus ja Põhja ringkonnaprokuratuur.

Internetist uimasti tellimine on tõusuteel

Maksu- ja tolliameti andmetel näitab internetist narkootikumide tellimine viimastel aastatel tõusutrendi, kuna vahelejäämise riski hinnatakse ekslikult madalaks. Selline mulje tekib sellepärast, et anonüümsuse säilitamiseks kasutatakse tumeveebi müügivõrgustikke, makstakse bitcoinides ning ostja ja müüja suhtlevad omavahel krüpteeritult.

Tumeveebis on küll võimalus jääda anonüümseks, kuid vahelejäämise tõenäosus postisaadetiste käitlemisel on tegelikult suur. Lisaks postiga töötavatele tolliametnikele on MTAs ka narkokoerad ning muud tehnilised vahendid narkoainete tuvastamiseks ja tellijate väljaselgitamiseks.

Postisaadetistest avastatud narkootilised ained

  • Narkootilise aine kahtlusega avastusi oli 2017. aastal posti- ja kullersaadetistest 695, 2018. aastal oli avastuste arv 742.
  • Saadetise suurused varieeruvad ühest kuni mitmesaja grammini ning saabuvad need peamiselt Hollandist, Suurbritanniast, Saksamaalt ja Hispaaniast.
  • Internetist tellitud narkootilised ained on üldjuhul amfetamiin, metamfetamiin, MDMA, marihuaana ja LSD. Arvestataval hulgal tellitakse ka kokaiini ja narkootilisi ning psühhotroopseid aineid sisaldavaid ravimeid.
  • Üldjuhul tellivad postiga narkootilisi aineid täisealiseks saanud noored, kellel on eelnev narkootiliste ainete tarvitamise kogemus ning mõne kindla narkootikumi omandamise eelistus.
Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles