Uuring: USA diplomaatide ajuga juhtus Kuubal midagi

USA üle-eelmine välisminister John Kerry avamas 2015. aasta 14. augustil Havannas pika vaheaja järel uuesti Ühendriikide saatkonda. FOTO: Pablo Martinez Monsivais/AP/Scanpix

Umbes 40 Kuubal töötanud USA diplomaadi ajus on kontrollrühmaga võrreldes nähtavad erinevused, mis osutab, et «nende inimeste ajuga juhtus midagi», leitakse ajakirjas Journal of the American Medical Association (JAMA) avaldatud uuringus.

Töörühm eesotsas Pennsylvania ülikooli (UPenn) professoritega analüüsis Washingtoni palvel kannatanute aju magnetresonantstomograafia (MRT) abil.

Mingeid järeldusi teadlased 2016. aasta lõpust 2018. aasta maini Kuubal töötanud diplomaatide sümptomite põhjuste kohta ei tee. Patsientide MRT kinnitab aga, et «nende inimeste ajuga juhtus midagi», ütles UPenni radioloogiaprofessor ja uuringu kaasautor Ragini Verma. «See ei ole väljamõeldis. Ma võin vaid öelda, et tõde tuleb välja selgitada,» lisas ta. 

Verma lisas, et juhtunu ei ole seotud diplomaatide võimalike varasemate haiguste või kahjustustega, sest ka seda uuriti.

Havannas töötanud diplomaadid ja mõned nende perekonnaliikmed hakkasid alates 2016. aasta lõpust kannatama seletamatute vaeguste all nagu tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, vertigo, ebatavaline silmade liikumine, ärevus ja seisund, mida ohvrid kirjeldasid «kognitiivse uduna».

USA tõi 2017. aasta septembris suurema osa diplomaatilisest personalist Kuubalt ära. Osa neist on nüüdseks taastunud ja tagasi tööl, mitu inimest on aga Verma sõnul ikka veel järelravil.

Ühendriikide valitsus ei ole salapärase haiguse põhjust kunagi avalikult selgitanud. Ajakirjanduses levinud jutte rünnakutest mingi akustilise relvaga ei ole kinnitatud ega ümber lükatud.

Kuuba eitab igasugust seost juhtumiga, mis avaldas mõju ka vähemalt 14 Kanada kodanikule. Ka Ottawa tõi jaanuaris enamiku diplomaate Havannast ära.

USA välisministeeriumi palvel saadeti 44 diplomaati ja nende perekonnaliiget 2017. aasta keskel UPenni ajutraumakeskusesse MRT-uuringutele. Teadlased võrdlesid saadud pilti kahe kontrollrühmaga, kus oli kokku 48 inimest. Erinevused on statistiliselt märkimisväärsed ning seotud aju valgeaine ja väikeajuga, mis kontrollib liikumist.

Verma sõnul on oluline jälgida diplomaate ja nende perekonnaliikmeid veel mõnda aega, et näha, kas muudatused ajus arenevad või muutuvad.

Tagasi üles
Back