Amet palub Valgamaal uitavate mõmmikute kinnipüüdmiseks kohalike abi

Valgas ringi luusinud karud Polja ja Proša.

FOTO: Monika Kaur

Keskkonnaamet ootab inimeste tähelepanekuid Venemaalt Pihkva oblastist Eestisse tulnud ja Valgamaal uitavate noorte karude kohta, et loomad kinni püüda.

Ametile teadaolevalt on Venemaal hakatud ette valmistama dokumentatsiooni loomade sinna tagasi viimiseks, teatas keskkonnaameti pressiesindaja teisipäeval BNSile.

Ajutiselt on Venemaal pääste- ja rehabilitatsioonikeskuses üles kasvatatud Poljale ja Prošale nõustunud varjupaika pakkuma Tallinna Loomaaed.

Venemaa loomakaitseorganisatsioon palus möödunud nädalal keskkonnaminister Rene Kokale saadetud kirjas üle piiri Eestisse tulnud ja Valgamaal palju ärevust tekitanud karud Polja ja Proša ellu jätta ning võimalusel nad Venemaale tagasi juhatada.

Peterburis tegutseva loomakaitseühingu Baltiskaja zabota o životnõh president Jelena Bobrova märkis Kokale saadetud kirjas, et jälgib murega Eestist tulevaid uudiseid, justkui tahetakse kaks Venemaalt pärit karu veel enne jahihooaja algust maha lasta. «Need karud on pärit Toropetski bioloogilisest jaamast «Puhas mets», mis tegeleb vanemateta jäänud karupoegade rehabilitatsiooni ja nende loodusesse tagasisaatmisega. Need karud on Polja ja Proša. Nad on unikaalsed selles mõttes, et nad ei ole pärast loodusesse naasmist lahku läinud, vaid hoiavad kokku. Nad alles õpivad iseseisvalt metsas hakkama saama ja seetõttu võib neid sageli inimeste juures näha,» kirjutas Bobrova.

Loomakaitseühingu president rõhutas, et hoolimata sellest, et karud käivad sageli asulates, ei ole nad agressiivsust ilmutanud. «Me tahaks väga, et te säästaksite nende karude elusid, selleks tuleks nad suunata üle piiri Pihkva oblastisse tagasi. Üks võimalus oleks kasutada paukpadruneid ja karud nende abil Venemaale tagasi suunata. Võimalik oleks karud uinutipüssi abil uinutada ja seejärel Venemaale toimetada,» tegi Bobrova ettepaneku.

Karud Polja ja Proša ületasid Eesti-Vene piiri juuni lõpus ning pärast seda on neid korduvalt Valgamaal inimeste läheduses seiklemas nähtud.

Tagasi üles