Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Fotod ja videod: erakondade juhid kogunesid, nägemus pensionireformist on erinev
Täiendatud kell 23.50!

Toompeal Stenbockis said esmaspäeval pärast suvepuhkust kokku valitsuskoalitsiooni kuuluvate erakondade esimehed, et arutada tuleva aasta riigieelarvet, sealhulgas plaanitavat pensionireformi.

Kella neljast algasid kõnelused, kus osalesid Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder, välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa), siseminister Mart Helme (EKRE), rahandusminister Martin Helme (EKRE), peaminister Jüri Ratas (Keskerakond) ja riigihalduse minister Jaak Aab (Keskerakond). Hiljem liitus nendega ka sotsiaalminister Tanel Kiik (Keskerakond). Kõnelused kestsid õhtul kella üheteistkümneni. 

Rahandusminister Martin Helme (EKRE) ütles enne kohtumist, et räägitakse teemadest, mis nõuavad poliitilise valiku tegemist. «Meil on teine pensionisammas, seal on vaja mõned põhimõttelised otsused langetada. Meil on suured investeeringud, riigi kinnisvarad portfellis, mis on vaja ära otsutada – mida võtame, mida jätame ja siis on jooksvad lahtised küsimused, mis on hea tööformaadis läbi arutada,» ütles ta. Riigi peaprokuröri kandidaadist Helme kinnitusel juttu ei tule. «Kui keegi tõstab selle lauale, siis kindlasti räägime, aga meil ei ole mingit oma kandidaati. Me oleme öelnud, et see kandidaat, kes praegu on avalikkusele esitatud, meie toetust ei pälvi. Aga see on justiitsministri asi leida kandidaat, kes kogu valitsuse heakskiidu leiab,» kommenteeris ta.

Helme sõnul ei ole teise pensionisamba reform ja erakorraline pensionitõus vaid Isamaa erakonna plaan, vaid kogu valitsuse plaan. «See on koalitsioonileppes kokku lepitud asi ja loomulikult me viime selle ellu. Need asjad ei ole formaalselt seotud, vaid sisuliselt ning puudutavad kogu pensionisüsteemi.» Rahandusministri arvates peabki selliseid asju korraga arutama, sest kui pensionisambas toimuvad olulised muudatused, siis on sellel mõju kogu pensionisüsteemile. «Sisuline seos on vältimatu,» lisas Helme.

Helir-Valdor Seeder ütles enne kohtumist, et tegemist on tavapärase nõupidamisega, kus esimehed saavad kokku. Arutluse all on kõik aktuaalsed teemad, mis Eesti elus on, alates põlevkivi energeetikast ja eelarvest lõpetades teise pensionisambaga. 

Teise pensionsamba ja erakorralise pensionitõusu kohta ütles Seeder, et kõik kolm koalitsiooni osapoolt teevad kõik selleks, et mõlemad saaks ellu viidud, aga neid kindlasti ei tehta üheskoos. «Need on erinevad asjad. Kogu küsimuste ring on erinev,» rääkis Isamaa esimees. «See, mis puudutab pensionireformi, siis see on mõistlik reform ja viimaste aastate üks suuremaid ja oodatumaid muudatusi, ning väga vajalik,» ütles Seeder. 

«Inimesed peavad väga täpselt teadma, mis tähendaks teisest pensionisambast lahkumine. Mis tingimustel see toimub, mis aja jooksul see toimub, kuidas toimuvad väljamaksed. Need asjad peavad olema inimesele teada kohe. Oleks vastutustundetu öelda, et teeme selle vabatahtlikuks, inimene astub välja ja aasta pärast siis seadustame need tingimused. Nii ma seda reformi kindlasti ette ei kujuta,» lisas ta.​

​«Teise pensionsambaga liigutakse edasi nii, nagu on kokku lepitud. Poliitilised raamid on koalitsioonileppes kokku lepitud. Nüüd käib seaduse välja töötamine. Nüüd on terve rida tehnilisi ja juriidilisi küsimusi, mis vajavad erineval tasemel otsustamist. On asju, mida otsustatakse ametnike ja ekspertide tasemel. On asju, mis vajavad poliitilisi otsuseid. Ja mis puudutab pensioni erakorralist tõusu, siis seda arutatakse koos riigieelarvega, tulenevalt majandusprognoosist, millised võimalused riigil on, millal on võimalik teha erakorraline pensionitõus,» rääkis Seeder.

Kohtumine lõppes kella 23 paiku õhtul. «Me rääkisime teisest sambast, me rääkisime riiklikest investeeringutest, rääkisime sügisistungijärgu eelnõudest, mis on tulemas. Töökoosolek oli,» ütles Martin Helme pärast koosolekut. «Küsimusele, kas ja milliste kokkulepete või tulemusteni jõuti, vastas Helme: «Praktilised kõik teemad, mis laual olid, me arutasime läbi, ja jõudsime küll, jah. Ma arvan, et ma täna ei hakka neid siin lahti lappama, aga juba osa asju saate neljapäeval teada, lähevad valitsusse.»

Helir-Valdor Seeder ütles pärast koosolekut, et pensioni teise samba asjus täna otsuseid ei langetatud. «Me kaardistasime ära need teemad ja küsimused, mis on seaduse väljatöötamise käigus esile kerkinud ja erinevad ministeeriumid tegelevad edasi. Mitmel ministeeriumil on vaja selle seaduseelnõuga tegeleda, sotsiaalministeeriumil, rahandusministeeriumil, justiitsministeeriumil. Mõned õiguslikud analüüsid on vaja teha. Nii et töö jätkub ja ma arvan, et lähematel nädalatel valitsuskabinet hakkab neid teemasid uuesti arutama.»

Ka pensionitõusu osas täna Seederi kinnitusel otsuseid vastu ei võetud. «Erakorraline pensionitõus on ka koalitsioonilepingus kokku lepitud. Kui me tuleme riigieelarve menetlemise juurde, mida tehakse ka riigieelarvestrateegia vaates alati pikemalt ette, siis tullakse nende küsimuste juurde. Selle aluseks on ka majandusprognoos, millised võimalused riigis on. Aga ei ole taganetud ka erakorralise pensionitõusu soovist, nii et see on jätkuvalt aktuaalne,» rääkis Isamaa juht. 

Tagasi üles
Back