Suri endine siseminister Margus Leivo

Margus Leivo

FOTO: Tallinna Tehnikaülikool

Eile õhtul lahkus meie hulgast endine siseminister ja Tallinna Tehnikaülikooli haldusdirektor Margus Leivo.

21. augusti õhtul lahkus Tallinna Tehnikaülikooli pikaaegne haldusdirektor, ülikooli auliige ja endine siseminister Margus Leivo (28. V 1954 – 21. VIII 2019). Tallinna Tehnikaülikooli pere jääb Margus Leivot mäletama kui üht ülikooli arengu tugisammast ja hinnatud kolleegi. Siseministeeriumi kunagised töökaaslased jäävad Margus Leivot mäletama kui tegusat ja ettevõtlikku juhti.

Margus Leivo sündis 28. mail 1954 Räpinas, lõpetas 1972. aastal Räpina Keskkooli ja 1982. aastal Tallinna Tehnikaülikooli tööstus- ja tsiviilehituse erialal.

Eesti taasiseseisvumise algusest teenis ta riiki mitmel vastusrikkal ametikohal: Põlva maavanem (1990–1993), majandusministeeriumi kantsler (1993-1999), teede- ja sideministeeriumi kantsler (1999-2002), siseminister (2003-2005), Riigikogu liige (2005-2007). Alates 2007. aastast oli Leivo Tallinna Tehnikaülikooli haldusdirektor ja 2015. aastal nimetati ka ülikooli auliikmeks.

12 aasta jooksul haldusdirektorina arendas ta välja tehnikaülikooli kaasaegse linnaku, mis on pälvinud tunnustust ja võitnud auhindu Eestis ja välismaal. Leivo viimaseks suurimaks tööks jäi amfiteater, mis oli tema nägemuse järgi maastikuarhitektuuriline lõppakord ülikooli fuajee ustest algavale Akadeemikute alleele ja mis valmis aasta tagasi tehnikaülikooli 100. juubeliks.

Aastail 1997−2007 panustas ta ülikooli tegevusse kuratooriumi liikmena, samuti oli ta aktiivne vilistlasliikumises. Leivo on pälvinud mitmeid riiklikke autasusid: Riigivapi IV klassi teenetemärk, Riigivapi II klassi teenetemärk, Itaalia Vabariigi Teeneteordeni suurohvitseririst, Portugali Vabariigi Prints Dom Henrique ordeni suurrist, Piirivalve II klassi teenetemärk.

Siseministrina viis Margus Leivo läbi politseiprefektuuride ümberkorraldamise neljaks regionaalseks prefektuuriks ning alustas maavalitsuste all tegutsevate päästeüksuste viimist päästeameti regionaalseteks päästekeskusteks. Samuti jäi tema ministriperioodi Euroopa Liiduga liitumise aeg ja sellega seotud ettevalmistused siseministeeriumi valitsemisalas.

Margus Leivo oli aktiivne ühiskondlikes ja teadusorganisatsioonilistes tegevustes ka väljaspool ülikooli – ta oli Eesti Inseneride Liidu liige, Eesti Jahimeeste Seltsi Liige ja Šotimaa Sõprade Klubi president; ta oli ka tunnustatud hobifotograaf ja tema jahitrofeed kaunistavad mitut ühiskondlikku hoonet, sh Glehni lossi. Margus Leivot jäävad leinama abikaasa, kolm last, neli lapselast ja õde.

Kolleegid Tallinna Tehnikaülikoolist mäletavad Margus Leivot kui sooja südamega kolleegi ja võimekat juhti, kelle pilk ulatus kaugemale ja haaras suuremaid sihte kui ametikoht seda nõudis.

Tagasi üles