Politseinik tulistas Läänemaal põgeneva auto peatamiseks mitu lasku
Täiendatud kell 17.25

Politseiauto.

FOTO: Dmitri Kotjuh

Politseinik tulistas eile hilisõhtul Haapsalus peatumismärguannet eiranud ja ohtliku sõidustiiliga auto peatamiseks püstolist mitu lasku. Kuna auto roolis olnud juhtimisõiguseta noormees jäi politseile vahele juba neljandat korda, võttis kohus ta kaheks kuuks vahi alla.

Liiklusjärelevalvet tegev politseipatrull märkas eile kella 23 ajal Uuemõisa alevikus ringteel ohtliku sõidustiiliga Audit ja andis juhile peatumismärguande. Autojuht eiras märguannet ja lisas kiirust.

Politseinikud asusid sõidukile järele sõitma. Auto võttis suuna Tallinna poole, kuid Rannaküla teeristist keeras Keila-Haapsalu maanteele, kus veidi aeglustas. Politseinikel õnnestus sõita talle kõrvale, et tee ära blokeerida. Üks politseinikest väljus autost ja nägi, et juht on autos üksinda. Politseiniku lähenedes otsustas juht uuesti sõitu alustada, tagurdades ja pöörates selle ümber ning võttes suuna tagasi Ääsmäe-Haapsalu-Rohuküla maantee poole. Rannaküla ristmikul pööras juht Tallinna poole, vahetult enne Taebla asulat pööras aga ära ja jõudis välja Taebla-Kullamaa teele, kust hiljem keeras Ridala-Nigula teele ning sealt edasi Herjava-Võnnu teele.

Herjava-Võnnu teel kaotas põgenev sõiduk juhitavuse, tegi pöörde ja rammis patrullsõidukit, millel sai kahjustada esikülje parempoolne nurk. Siiski ei õnnestunud endiselt sõidukit peatada ja sõiduk jätkas suurel kiirusel ohtlikke manöövreid tehes patrulli eest ärasõitmist mööda Priguldi-Koela-Poe teed Harju-Risti-Riguldi-Võntküla maantee suunas, mille 35. kilomeetril kella 23.40 ajal vahetult enne Nõva külla jõudmist lõpuks peatus.

Haapsalu patrullitalituse juhi Meelis Laurmanni sõnul tulistas politseinik tagaajamise käigus teenistusrelvast korduvalt, tehes nii hoiatuslaske õhku kui ka auto suunas, et takistada selle edasisõitu. «Teenistusrelva kasutati auto peatamiseks mitmel korral alates Taeblast kuni sõiduki peatumiseni Nõva lähistel,» ütles Laurmann.

Politseis on kasutusel Glock tüüpi püstolid.

«Politseinikud võtavad ohtliku olukorra lõpetamiseks vajadusel ette kõik võimalikud vahendid. Loomulikult peab olema tagatud kõrvaliste isikute ohutus. Taoliste juhtumite puhul teeme alati hiljem analüüsi, mis selgitab välja, mida ja kuidas täpselt tehti, ning annab hinnangu politseinike turvataktikalisele käitumisele, nii ka sel korral,» sõnas Laurmann.

Politseinikud pidasid mehe sundi kasutades kinni. Juhti kontrollides selgitati välja, et tegemist on 18-aastase noormehega, kes oli kaine, kuid kel puudus juhtimisõigus ja kes on ka varem korduvalt juhtimisõiguseta sõitnud.

«Mehe sõnul soovis ta politseinikud maha raputada. Selliselt liikluses käituv juht on üliohtlik nii endale kui ka teistele liiklejaile. Kuna politseinikud nägid, et auto kiirus kasvas ja tema sõidustiil ning manöövrid lähevad järjest ohtlikumaks, siis tuli tema peatamiseks võtta kasutusele kõik võimalikud vahendid. Seetõttu otsustasid korrakaitsjad ohtliku liikleja edasisõidu takistamiseks kasutada teenistusrelva, veendudes eelnevalt, et kõrvaliste isikute turvalisus oleks tagatud,» selgitas Laurmann.

Juhtunu suhtes on alustatud kriminaalmenetlus sõiduki süstemaatilise juhtimise eest juhtimisõiguseta isiku poolt.

Kohus võttis roolist kõrvaldatud noormehe kaheks kuuks vahi alla

«Noormees tabati juhtimisõiguseta autoroolist neljandat korda, seega ei saa rääkida juhuslikust kuriteost,» ütles prokurör Marelle Ulla.

«Tegemist on tema teadliku korduva käitumismustriga, mis ohustab nii kaasliiklejaid kui teda ennast ning millega on roolist kõrvaldatud nooruk avaldanud ilmselget lugupidamatust juba kohaldatud karistuse ning kehtiva õiguskorra suhtes. Seda arvesse võttes kujutab ta ühiskonnale vabadusse jäädes ohtu ning tema vahistamine on vältimatult vajalik,» lisas Ulla.

Tagasi üles