Skip to footer
Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Neste maksis Eesti eksjuhile kogemata 600 000 eurot palka (13)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Indrek Kaju ei andnud miskipärast Nestele makstud summadest teada ning väitis Soome kohtule, et raha on makstud igati kokkulepete alusel. Milliste, jääb esialgu selgusetuks, sest tööleping on ammu lõpetatud.

Kütusefirma Neste lõpetas Eesti tippjuht Indrek Kajuga töösuhte juba pea seitse aastat tagasi, kuid märkas alles mullu, et oli senimaani talle palka edasi maksnud. Nüüd soovib Soome ettevõte eestlaselt 620 000 eurot tagasi, kuid Kaju ei taha anda. 

Pärast Neste Eesti juhi kohalt lahkumist nii Ettevõtluse Arenduse Sihtasutuse (EAS) juhatuses kui ka Eesti Energia nõukogus töötanud Indrek Kaju vara on viimase kuu jooksul järjepanu arestima hakatud.

Esimesena arestis Soome kohus tema pea 285 000-eurose aktsiaportfelli sealses Nordea pangas. Nädal tagasi pandi lisaks kaks 50 000-eurost hüpoteeki tema 10-hektarilisele maatükile Saaremaal ning suvilakrundile Harjumaal Harku vallas.

Kaju jääb neid sündmusi kommenteerides napisõnaliseks.

«Asi on praegu jõudnud Eesti kohtusse, kus seda asja vaieldakse sisuliselt. Lugupidamisest Eesti kohtusüsteemi vastu ei soovi ma seda asja kommenteerida,» teatas Kaju. Ka Nestest öeldi, et poolelioleva vaidluse tõttu nad asjaolusid kommenteerida ei soovi.

9000 eurot kuus

Mullu aasta lõpus jõudis Soomes Helsingi kohtusse kurioosse sisuga hagiavaldus Nestelt. Kütusefirma palus, et esimesel võimalusel arestitaks 621 000 euro ulatuses eestlase Indrek Kaju vara. Soome kütusefirma väitel lõppes Kaju tööleping 2012. aasta viimasel päeval, kui ta lahkus ettevõtte Peterburi üksuse peadirektori ametist. Toona kirjutas märkimisväärsest personaliuudisest Eesti ajakirjanduski, sest enne Venemaal töötamist oli Kaju pikki aastaid Neste Eesti osakonna peadirektor.

«Tänaseks on see etapp minu elus lõppenud ja olen tagasi pöördunud Eestisse,» teatas Kaju toona avalikkusele. «Eelmise aasta lõpuga sai otsa ka minu ja Neste koostöö, mis kestis edukalt seitseteist ja pool aastat.»

Lahkumisest hoolimata jäi tema Soome pangakontole ekslikult jooksma korralik tippjuhi palk: 9000 eurot kuus. Neste maksis eksitust märkamata talle töötasu nõndaviisi pea kuus aastat järjepanu. See tähendab, et kui Kaju töötas Eestis näiteks täiskohaga EASi juhatuse liikmena (2014–2017), laekus talle iga kuu märkimisväärne summa ka Soomest.

Neste maksis eksitust märkamata Kajule töötasu 9000 eurot kuus pea kuus aastat järjepanu.

Neste selgitab üüratut eksitust infosuluga raamatupidamises. Soome kütusemüüja advokaatide väitel näitab Kaju pahatahtlikkust ja soovi raha endale jätta asjaolu, et ta liigutas summasid süstemaatiliselt Soome pangakontolt Eestisse.

Kuidas põhjendab oma käitumist endine tippjuht ise? Soome kohtudokumentidest ilmneb, et Kaju väitel pole mingisugust pahatahtlikkust olnud.

Ta ei eita, et on saadud maksetega kursis, kuid väidab, et sai raha vastavalt kehtivatele kokkulepetele. Selgusetuks jääb esialgu, milliseid kokkuleppeid ta silmas peab. Nestel oli sellele väitele vastu panna väljavõte töölepingu mõlemapoolsest lõpetamisest.

Samuti selgitas Kaju Soome kohtule, et kuna ta kogu vara Eestisse pole liigutanud, vaid tal oli Nordeas märkimisväärne aktsiaportfell, ei saa öelda, et ta oleks summasid pahatahtlikult liigutanud või peitnud. Lisaks selgitas Kaju, et ka Eestis pole ta oma vara kunagi varjanud.

Kaju ei pea usutavaks sedagi, et Neste sai rahakannetest teada alles 2018. aasta oktoobris. Nüüdseks peaks nõue ka vähemalt osaliselt olema aegunud.

Indrek Kajule kuuluvale suvilale Harku vallas on nüüdseks Neste kasuks hüpoteek seatud.

Soome kohus uskus Nestet

Soome ringkonnakohus leidis 23. augustil, et Neste on esitanud piisavalt tõendeid, et Kaju vara vähemalt kohtupidamise ajaks arestida.

Helsingi ringkonnakohus ei pidanud tõenäoliseks, et ettevõte jätkaks teadlikult palga maksmist ka pärast eksitusest teada saamist. Samuti ei eitanud Kaju nimetatud summade saamist ega andnud piisavalt selgitusi, milliste kokkulepete alusel seda raha ikkagi makstud on. Kohus pidas märgiliseks tõendiks ka Neste esitatud töölepingu lõpetamise dokumenti.

Kuigi rahanõude vaidlus sai alguse Soomest, jätkub rahanõude üle arutamine nüüd Harju maakohtus, sest endine Eesti ja Peterburi harude direktor palus kohtupidamist Eesti seaduste järgi.

Kohtu pressiesindaja Viivika Siplane kinnitas, et tsiviilkohtuvaidlus tõepoolest käib, aga selle asjaolusid hetkel avada ei saa.

Kui liita kokku kinnistute hüpoteegid ning Soomes arestitud aktsiaportfelli väärtus, siis ilmneb, et ilmselt on Kajul kusagil veel 236 000 euro väärtuses vara, millele Neste on vähemalt ajutiselt käpa peale saanud. Kas Neste jäädavalt eksdirektori vara endale saab, selgubki juba Eestis aset leidva kohtuvaidluse tulemusel.

Endine tippjuht Kaju on pärast EASist lahkumist jätkanud tagasihoidlikku elu: tema LinkedIni sotsiaalmeediakonto ütleb, et ta on praegu ise enda tööandja. Talle kuulub kaks ettevõtet, üks tegeleb kinnisvara rendileandmisega, teine müüb elektriseadmeid. Maksude laekumise ja töötajate arvust ilmneb, et firmad seisavad praegu ilmselt tegevusetult. Soomes Kajul äriseosed puuduvad.

Kuigi Neste viitab kohtuhagis korduvalt nii-öelda ebaseaduslikule tegevusele, pole kütusefirma siiski politseisse pöördunud ning ettevõtte teada selles asjus kriminaalmenetlust alustatud ei ole.

Kommentaarid (13)
Tagasi üles