Briti kohus mõistis Eesti mehe prantslanna mõrvas süüdi

Harju maakohus loovutas 15. märtsil prantslanna mõrvas kahtlustatava Eesti kodaniku Kirill Belorusovi Suurbritannia ametivõimudele.

FOTO: Remo Tõnismäe / Postimees

Suurbritannia kohus mõistis täna Eestist pärit Kirill Belorusovi (32) süüdi endise sõbratari, Prantsuse filmitegija Laureline Garcia-Bertaux’ mõrvas.

Seitsmest naisest ja viiest mehest koosnev vandekohus arutas täna Londoni Old Bailey kohtus Belorusovi süüd ligi kaks tundi ja langetas otsuse, et mees on mõrvas süüdi, kirjutab The Telegraph.

Kohus määrab mõrvas süüdi mõistetud Belorusovile karistuse hiljem.

Prantslanna surnukeha leiti 6. märtsil omaenda koduaia lillepeenrast, kaks päeva pärast kadunuks jäämist. Tema kaela ümber seotud köidikult leiti Belorusovi DNAd.

Kuus päeva pärast naise surnukeha leidmist peeti Belorusov Eestis kinni. 15. märtsil loovutas Harju maakohus mehe Suurbritannia ametivõimudele. Mõrvas süüdistatav Belorusov ise palus kohtult, et ta võimalikult kiiresti Londonisse viidaks.

Belorusov ei tunnista kuritegu. 

32-aastane Belorusov kasvas üles Tallinnas ning on teeninud Eesti mereväes. Suurbritanniasse kolis ta umbes 10 aastat tagasi ning töötas nii kaskadöörina kui ka ühes Londoni ööklubis baarmenina.

Kohtuprotsess Kirill Belorusovi üle algas septembri keskel Londonis.

Süüdistuse järgi kägistas Belorusov oma endise tüdruksõba Garcia-Bertaux’ surnuks, sidus ta jalad-käed selja taha, mähkis surnukeha prügikottidesse ja mattis naise tema enda koduaia lillepeenrasse Edela-Londonis Kew’s, vahendas Briti väljaanne The Sun.

Pärast tapatööd võttis Belorusov asja rahulikult: läks internetti ja külastas algul online-kasiinosid, hiljem lahutas tükk aega meelt pornosaidil PornHub.

Ja isegi järgmisel päeval pärast tapatööd Tallinnasse jõudes ei näidanud ta välja, et oleks midagi erilist korda saatnud. Kaks päeva pärast surnukeha avastamist ehk 8. märtsil pidas Belorusov kodulinnas juba oma sünnipäevapidu.

«Ta ei maininud midagi oma ekstüdruku kohta, ma isegi ei teadnud temast tänaseni mitte midagi. Ta ei öelnud midagi ka selle kohta, miks ta Londonist tagasi on – arvasin, et see on sünnipäeva tõttu,» rääkis Belorusovi sõber Daily Mailile.

Tõenäoline ajend oli raha

Uurimise käigus selgus, et Belorusov oli Garcia-Bertaux’le võlgu suure summa raha ja ta oli pidevalt välja mõelnud vabandusi, miks ta ei saa võlga tagasi maksta. Ta olevat isegi väitnud, et põeb vähki ja on sellesse suremas.

Mullu novembris küsis ohver Belorusovilt oma raha tagasi. Garcia-Bertaux kirjutas: «Arvan, et sa ei saa aru, kui keeruline on olukord. Suudan vaevu maksta selle kuu üüri ning osta toitu endale ja koertele.»

Belorusov vastas talle seepeale, et ega tema olukord parem ole. Hiljem lisas veel, et kannatab ravimist tingitud kõrvalnähtude all.

Politsei Londonis Laureline Garcia-Bertaux' haua leidmiskohas.

FOTO: Paul Davey / SWNS / Scanpix

Samal kuul reisis Belorusov Londonisse ettekäändel, et aitab Garcia-Bertaux’l kolida – ta oli valetanud, et leidis naisele uue korteri ja soovib talle natuke raha tagasi maksta. Belorusov oli valetamises niivõrd osav, et Garcia-Bertaux’ sõbrad saatsid talle isegi sõnumi ja tänasid teda selle eest, et ta naist uue kodu otsingutega aitab.

Prokurör Oliver Glasgow’ sõnul pani Belorusov Garcia-Bertaux' uskuma, et kavatseb naist igati aidata, pettis teda lubadustega võlg tasuda ja valetas maja kohta, mille ta oma sõnul olevat leidnud.

«Oli vaid aja küsimus, kui [...] Garcia-Bertaux muutus toimuva suhtes kahtlustavaks, sest talle oli antud kinnisvara kohta vaid väga piiratud üksikasju ja ühestki kolimisaktsioonist ei olnud juttu.»

«Seda, kuidas [...] Belorusov arvas, et ta suudab selle šaraadi välja mängida, ei ole veel selge, kuid selgelt otsustas ta mingil hetkel tappa [...] Garcia-Bertaux’.»

Kalkuleeritud jälgede peitmine

Prokurör Glasgow’ sõnul tegi Belorusov endast kõik oleneva, et mõrvast puhtalt pääseda. «Ta mattis surnukeha aeda, et saaks riigist enne selle leidmist lahkuda. Ta saatis naise sõpradele sõnumeid, et nad arvaksid, et ta on elus ja terve,» rääkis ta kohtus.

Mõni tund pärast veretööd saatis Belorusov Garcia-Bertaux’ mobiiltelefonist naise nimel tema tuttavatele sõnumeid, kirjutades, et peab minema loomaarsti juurde ja et kohtus kellegagi ostlemisretke ajal ja läheb välja kohvi jooma. Mees püüdis naise stiili jäljendada, viidates tekstis ohvrile kuulunud kahele koerale kui «oma kullakestele».

Laureline Garcia-Bertaux.

FOTO: HANDOUT / EPA / Scanpix

Lisaks näitas Belorusov ka ise üles murelikkust. «Ta väljendas muret samadele sõpradele, kui nad temaga ühendust võtsid. Ta uuris, kas nad teavad, kus ta on; saatis naise telefonile sõnumeid, paludes tal temaga ühendust võtta. Kõigile, kes temaga ühendust said, kinnitas ta, et annab endast kõik naise leidmiseks.»

«Raske on ette kujutada, et keegi käituks kalkuleeritumalt või läbimõeldumalt,» lisas prokurör.

Pärast tapatööd olevat Belorusov saatnud sõnumi oma uuele sõbratarile, keda ta kutsus «kõige ilusamaks ja kallimaks naiseks mu elus».

Kui naine talle vastas, et mees on «parim poiss-sõber», siis märkis mõrvas kahtlustatav: «Arvan, et mitte. Olen omadega segi ... isegi romantilises mõttes on see vale ... mõtlen, et olen valmis sinu nimel isegi tapma ja valetama ... ma teeks sinu nimel põhimõtteliselt kõike.»

Belorusov ja Garcia-Bertaux said tuttavaks 2009. aastal ja läksid lahku kaks aastat tagasi, kui naine kurtis, et mees on lohakas ja halvustab teda tema kaalu pärast. Garcia-Bertaux oli pärit Prantsusmaalt Aix-en-Provence'ist, kuid elas aastaid Ühendkuningriigis.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles