Eakate igapäevaelu liigub küberruumi, noored peavad tulema appi

Vanemaealistele on küberruumis tegutsemine keerulisem kui noortele.

FOTO: Lesya Polyakova / RIA Novosti

Riigi Infosüsteemi Amet (RIA) alustab tänasest küberturvalisuse kampaaniaga, mis keskendub küberteadlikkuse tõstmisele vanemaealiste seas, kes ei ole sealsetest ohtudest nii hästi informeeritud

«Teenused kolivad järjest enam internetti ning füüsilisi kontaktpunkte riigi ja ettevõtetega jääb üha vähemaks. Nii peavad paratamatult ka varem arvutitest eemale hoidnud inimesed oma asjad internetis joonde ajama,» sõnas RIA peadirektor Margus Noormaa. 

Tema sõnul ei valmista küberruumis toimetamine arvutitega koos üles kasvanud noortele probleeme, kuid raskusi võib tekkida just vanemaealistel, kes on arvutitega hiljem tutvust teinud.

«Uuringud on näidanud, et noored internetikasutajad teavad üldjuhul vanematest paremini, kuidas küberruumis turvaliselt käituda,» lausus Noormaa ja lisas, et ettevaatlikkus küberruumis on sama tähtis kui ettevaatlikkus liikluses.

Kampaania koduleht koondab lihtsad nõuanded turvaliselt internetis toimetamiseks.

Noored peavad eakaid abistama

Tallinna Ülikooli Eesti demograafia keskuse teaduri Tiina Tambaumi sõnul ei ole Eestis järjepidevat täiskasvanute digioskuste õpetamise süsteemi ning seepärast on oluline, et nooremad neid tehnoloogia arenguga kaasas käimiseks juhendaksid.

«Kui koolihariduses tegeletakse digioskusega, siis täiskasvanutel käib küberturvalisuse teadmiste omandamine juhuslikult. Kuni vanemaealisel puudub tugisüsteem digioskuste õppeks, ei saa teda ka panna täielikult vastutama ebaturvalise käitumise eest virtuaalmaailmas,» selgitas Tambaum.

Tema sõnul on nooremaealised vanematele inimestele nüüd ja edaspidi loomulikeks juhendajateks, sest tehnoloogia areng loob kogu aeg vajaduse omandada uusi oskusi.

Kes küberturvalisuse küsimustes hätta jääb või noorematelt abi ei saa, võib pöörduda oma kohaliku raamatukogu poole. 

Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu juhatuse esinaise Katre Riisalu kinnitas, et raamatukogu töötajad on oma ala asjatundjad, kes oskavad aidata nii arvutite ja nutiseadmete kasutamisel kui korraldavad ka erinevaid koolitusi.

«Küll aga tuleks lähedastelt abi paluda siis, kui tegemist on tundlike isikuandmetega. Näiteks pangakonto ülekandeid, digiallkirju ja muid isiklikke andmeid ei tohi võõrastele näidata,» lausus Riisalu.

Teavitusüritused raamatukogudes

Kampaania raames toimuvad Tallinnas ka vanemaealistele suunatud tasuta teavitusüritused koostöös Tallinna Ülikooli digitehnoloogiate instituudiga. Osalejad saavad ülevaate küberturvalisuse põhitõdedest ning tudengid ja raamatukogu töötajad aitavad kohapeal ka praktilise nõustamisega.

Tallinna Keskraamatukogus toimub eestikeelne üritus esmaspäeval, 14. oktoobril algusega kell 11 peamaja suures saalis ja venekeelne üritus neljapäeval, 17. oktoobril algusega kell 11 võõrkeelse kirjanduse osakonna saalis.

Eesti Rahvusraamatukogus toimub eestikeelne üritus esmaspäeval, 21. oktoobril algusega kell 10 ning samuti avatakse nõuandepunktid, kus saab kord nädalas privaatsematel teemadel ekspertide käest nõu küsida.

Tagasi üles