Metsa eksinud marjuline teavitas tööandjat ja abikaasat, kuid jättis 112 valimata
Politsei: esimene kõne tuleb teha hädaabinumbrile!

Jõhvikad rabas. Illustreeriv foto.

FOTO: Sille Annuk

Ööl vastu neljapäeva aitasid Narva kordoni piirivalvurid ja Ida prefektuuri politseinikud Kõrgesoo metsast välja 70-aastase marjulise, kelle hädasolekust teavitas häirekeskust mehe tööandja.

Narva kordoni juht Raivo Metsma sõnul andis 70-aastase mehe kadumisest häirekeskusesse esmalt teada tema tööandja. «Mees helistas tööandjale ja ütles, et on metsa eksinud ega saa seetõttu järgmisel päeval tööle tulla,» sõnas Metsma. Samuti teavitas mees kadumisest oma abikaasat, kuid mitte politseid. «Õnneks jõudis info meieni enne, kui oli liiga hilja,» lisas Metsma ja tänas inimest, kes abivajajast teavitas. 

Narva kordoni juht tuletab meelde, et taolises olukorras peab esimene kõne olema alati hädaabinumbrile 112, sest siis saab politsei kohe reageerida ja väärtuslikku telefoniakut saab kasutada sihtotstarbeliselt. «Sugulastele annab vajaliku info edasi juba politsei,» kinnitas Metsma.  

Kuna mees kasutas telefoni, et rääkida tööandja ja naisega, oli aku peaaegu tühi, kuid õnneks said politseinikud mehele siiski helistada, et ta võimalik asukoht täpsustada. Abi oli ka sellest, et mees ütles politseinikele telefonitsi, et kuulis signaalrakettide laske, mis andis teda otsivatele politseiametnikele täpsema suuna kätte.  

Metsma sõnul olid Kõrgesoos, kust meest otsiti, äärmiselt rasked maastikutingimused. «Ümberringi olid laukad ja sügavad kraavid. Sellisel maastikul nii-öelda otseteed ei olegi, sellepärast kutsusime appi ka meie koerajuhid, kes aitasid mehe soost välja, toimetasid ta piirivalvekaatrini ja siis juba koju,» rääkis Metsma. Arstiabi mees ei vajanud.

Hea oli, et mehel oli seljas ka helkurvest, mis lihtsustas tunduvalt tema ülesleidmist. «Taskulambiga valgustades säras helkurvestiga inimene ka pimedas metsas nagu jõulupuu,» ütles Metsma. Vanahärra valmistus juba metsas ööbimiseks, kuid kukkus laukasse ja tema riided said märjaks. «Sellistes tingimustes ei ole kahjuks ellujäämise võimalused kuigi suured, kui öösiti on juba oodata ka miinuskraade,» lisas Metsma.

Kuna tuleval nädalavahetusel meelitavad sügissaadused tõenäoliselt paljusid inimesi metsa ja rappa, palub politsei suhtuda inimestel tõsiselt, et mitte panna oma elu ohtu ämbritäie jõhvikate või seente pärast. «Päike loojub juba kell 18.30 õhtul, ööd on juba üsna külmad ja metsa jäämine ööseks, eriti eakatel või terviseprobleemidega inimestel, võib lõppeda traagiliselt,» toonitas Metsma.

Metsa või rappa minnes:

  • võtke kaasa täislaaditud akuga mobiiltelefon;
  • riietuge soojalt, vastavalt ilmastikuoludele, eelistades erksaid värve;
  • võimalusel pange selga helkurvest;
  • võtke kaasa ka vett, natuke süüa, tikud, taskulamp ja vajalikud ravimid;  
  • ärge jätke metsast või rabast väljumist pimedaks ajaks;
  • kui olete eksinud, helistage kohe 112.
Tagasi üles
Back