Kanada eestlasi ärritanud kandidaat pääses parlamenti (1)

Andres Einmann
Copy
Kanada parlamendivalimised.
Kanada parlamendivalimised. Foto: David Stobbe / EPA / Scanpix

Kanada eestlasi sirbi ja vasara kujutisega särgiga ärritanud Liberaalse Partei kandidaat Jaime Battiste valiti esmaspäeval toimunud valimistel Kanda parlamendi saadikuks.

Battiste kogus Nova Scotia provintsis Sydney-Victoria valimisringkonnas enim hääli ja osutus sellega parlamenti valituks, selgub Kanada valimiste ametlikult lehelt.

Kanada eestlaste kogukond tegi eelmisel nädalal avaliku pöördumise, milles nõudis Liberaalse Partei esimehelt, peaminister Justin Trudeault parlamenti kandideeriva liberaalide kandidaadi Jaime Battiste'i eemaldamist valimisnimekirjast, kuna ta poseeris sotsiaalmeedias sirbi ja vasara kujutisega särgiga.

Jaime Battiste postitas 2016. aastal Instagramis foto, milles ta on jõusaalis sirbi ja vasara kujutisega särgiga. Pildi juures on teemaviide #RedArmyHockey.

Ülemaailmse Eesti Kesknõukogu Ida-Kanada osakonna esindaja Paul Laanemets ütles Nova Scotia provintsi ajalehele Cape Breton Post, et taolise särgiga poseerimine on äärmiselt solvav ja mees ise ei taha seda tunnistada.

«Paljud inimesed, kaasa arvatud mu oma perekond, jõudsid Nova Scotiasse pärast põgenemist Nõukogude terrori eest. Sellise särgi kandmine teeb haiget meie kogukonnale ja miljonitele teistele kanadalastele, kelle perekonnad põgenesid Punaarmee okupatsioonivägede eest,» ütles Laanemets.

Jaime Battiste'i sotsiaalmeediapostitused äratasid Kanada parlamendivalimiste eel äratanud kohalikus meedias suurt tähelepanu. Ta on muu hulgas avaldanud homofoobseid, seksistlikke ja rassistlikke postitusi, mis on praeguseks kustutatud. Ka on ta kiitnud sotsialistlikku korda. «Sotsialism ei tundugi enam nii halb,» on ta kirjutanud.

Liberaalse Partei kandidaat Battiste palus oma postituste pärast avalikult vabandust öeldes, et tegemist oli halbade naljadega, mida ta tegi enda jaoks raskel eluperioodil, kui teda valdas depressioon. «See ei ole hea aeg nalja tegemiseks,» on Battiste öelnud.

Peaminister ja Liberaalse Partei juht Justin Trudeau aktsepteeris Battiste'i vabandusi aktsepteerinud ja ei pidanud tema valimisnimekirjast eemaldamist vajalikuks.

Eestist Punaarmee okupatsiooni eest põgenenud Paul Laanemetsa vanaisa jõudis Kanadasse 1948. aastal laevaga, millel oli 350 sõjapõgenikku.

Kanada parlamendivalimised toimusid esmaspäeval, 21. oktoobril. Esialgsete tulemuste järgi võitis valimised võimuolev peaministri liberaalide partei, mis sai võidu 146 valimisringkonnas 338st. Teise enamusvalitsuse kindlustamiseks oleks peaminister Justin Trudeau erakond pidanud saama 170 kohta.

Tagasi üles