Skip to footer
Päevatoimetaja:
Anu Viita-Neuhaus
Saada vihje

Kanada liberaalide valitsus jääb lootma väikeparteide armule

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Liberaalide liider ja Kanada peaminister Justin Trudeau tähistamas eile valimisvõitu koos abikaasa Sophie Gregoire Trudeauga Montrealis.
  • Justin Trudeau liberaalide valitsus peab toetuma sotsidele ja Québeci parteile.
  • Liberaalidest rohkem hääli saanud konservatiivid lubavad talle kuklasse hingata.
  • Viimatised skandaalid ei teinud Trudeaule palju liiga.
  • Küll aga on liberaalid minetanud täielikult toetuse nn preeriaprovintsides.

«Rannikust rannikuni heitsid kanadalased täna kõrvale lahkarvamused ja negatiivsuse,» kuulutas üleeilsed valimised võitnud Liberaalse Partei juht ja Kanada peaminister Justin Trudeau toetajate ees. Samas näitavad valimistulemused, et riik on senisest enam regionaalselt lõhestunud.

Kuigi Trudeau liberaalide häältesaak jäi alla Konservatiivse Partei omale, võitsid nad enamates valimisringkondades ning kogusid sellega piisava hulga saadikukohti Kanada parlamendi esindajatekojas, et jätkata riigi valitsemist. Tõsi, seda vähemusvalitsusena, kes vajab seaduste läbisurumiseks väiksemate parteide toetust.

Eelkõige tagas Trudeaule edu tugev tulemus Ontario provintsis, samas kui Kanada lääneosas asuvatest Alberta ja Saskatchewani provintsist ei saanud liberaalid ühtegi saadikukohta, kirjutas The Globe and Mail. Nn preeriaprovintsides tegid puhta töö konservatiivid, kui mitte arvestada vasakpoolse Uue Demokraatliku Partei võitu Edmontonis.

Lääneranniku inimesed tunnevad üha enam, et nende huvid pole pealinnas Ottawas esindatud: suurimad valupunktid on valitsuse suutmatus eelneval neljal aastal rajada vastuolulise, Albertast Vaikse ookeani rannikule kulgeva Trans Mountaini naftatorujuhtme laiendus ning võtta vastu uus keskkonnamõjude hindamist puudutav seadus.

Trudeaule on ebameeldiv muutus parlamendis seegi, et pärast kahte valimistsüklit tegi korraliku tõusu uue juhi Yves-François Blanchet’ eestvedamisel Québeci provintsi suveräänsust nõudev Bloc Québécois, mis enam kui kolmekordistas kohtade arvu parlamendis.

Vaid Québeci kandidaate üles seadev erakond on Trudeauga piike ristanud mitmes küsimuses, muuhulgas provintsi vastuolulise sekularismiseaduse tõttu, mis keelab kohtunikel, politseinikel, õpetajatel ja teistelgi avalikel teenistujatel kanda tööl ususümboleid, näiteks pigimütsi, turbanit või hidžaabi, vahendas BBC.

Trudeau pöördus valimisvõidu järel ka kõigi nende kanadalaste poole, kes ei toetanud liberaale, ning kinnitas, et kuulis nende sõnumit. «Need, kes te meie poolt ei hääletanud, teadke, et töötame iga päev teie nimel,» lausus peaminister. «Me valitseme kõigi heaks.»

Trudeau valimistulemus on üllatavalt tugev, arvestades teda tänavu tabanud skandaale ja nende tõttu räsida saanud maailma liberaalide käilakuju mainet.

Parlamendis peab Trudeau valitsus jääma lootma eelkõige Bloc Québécois’ ja Uue Demokraatliku Partei toetusele, neist viimase liider Jagmeet Singh andis mõista, et on koostööks valmis.

Konservatiivide liider Andrew Scheer väljendas pettumust, et liberaalide alistamine häälte koguarvu poolest ei väljendunud saadikukohtades, kuigi võrreldes eelmiste valimistega saadi kohti juurde umbes veerandsada, vahendas The Star.

«Konservatiivid on saatnud Justin Trudeaule hoiatuse. Härra Trudeau, kui teie valitsus kukub, on konservatiivid valmis ja võidavad,» ähvardas Scheer, kelle aeg partei esimehena võib osa ekspertide hinnangul siiski selle kaotusega läbi saada.

Samas on Trudeau valimistulemus isegi üllatavalt tugev, arvestades teda tänavu tabanud skandaale ja nende tõttu räsida saanud maailma liberaalide käilakuju mainet: läinud kuul tulid avalikuks fotod, kus ta oli meigiga mustanahaliseks grimeeritud, ning kevadel ilmnes, et Trudeau ja tema lähikond survestasid peaprokuröri lõpetama kriminaalasja ehitus- ja tööstusfirma SNC-Lavalin suhtes, kellele pandi süüks pistise andmist Muammar Gaddafi režiimile Liibüas.

«Seis pole päris sama kui 2015. aastal, mil Trudeau esimest korda ametisse sai. See kõik pole liidri teene,» ütles uudisteagentuurile AP Toronto Ülikooli Kanada ajaloo ja rahvusvaheliste suhete professor Robert Bothwell. «Trudeau on peaminister, sest ülejäänud partei suutis end kokku võtta ja võita. Kuigi Trudeau väärib saavutatu eest kindlasti kiitust, peab ta näitama omadusi, mida pole seni näidanud.»

Toetumine väiksematele parteidele tähendab, et Trudeau valitsus jääb lootma nende armule: keskmiselt on vähemusvalitsused püsinud Kanadas ametis poolteist kuni kaks aastat ehk palju lühemalt kui tavapärane nelja-aastane võimuperiood.

Kommentaarid
Tagasi üles