T, 9.08.2022

Kohus otsustas: valitsus peab võtma Estonia huku täiendava uurimise taotluse asjas seisukoha

Karel Reisenbuk
, reporter
Kohus otsustas: valitsus peab võtma Estonia huku täiendava uurimise taotluse asjas seisukoha
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Parvlaev Estonia sadamas.
Parvlaev Estonia sadamas. Foto: Ly Menov

Tallinna halduskohus langetas täna otsuse Estonial hukkunud ohvrite lähedaste kaebuse peale, kus paluti Eesti riigil algatada laeva huku uus uurimine. Kohus leidis, et valitsus ei ole lähedaste taotlusele nõuetekohaselt vastanud ning parvlaev Estonia huku uue uurimise algatamise asjas seisukohta võtnud.

Seetõttu kohustati valitsust lahendama lähedaste taotlus 60 päeva jooksul alates kohtuotsuse jõustumisest.

Estonia parvlaeval hukkunud ohvrite lähedased ja Estonia huku üle elanud reisijad esitasid 2016. aasta oktoobris peaministrile taotluse algatada uus uurimine Estonia huku põhjuste väljaselgitamiseks. Kohtumenetluses selgus, et ainus tagasiside, mille kaebajad sellele pöördumisele said, oli kaks aastat hiljem ehk 2018. aasta novembris laekunud kiri justiitsministeeriumist. Kirjas öeldi, et haldusmenetluse uuendamise otsustamine on Vabariigi Valitsuse, mitte ministeeriumi pädevuses ning et ministeerium ei pea põhjendatuks pöörduda menetluse uuendamiseks valitsuse poole. Teisisõnu, Vabariigi Valitsus, kellele taotlus esitati, ei ole taotlusele vastanud – vastas justiitsministeerium, kellele see taotlus ei olnud esitatud ning kes ei olnud ka pädev seda lahendama.

Kohtumenetluses ka ei selgunud, millisel õiguslikul alusel ei pidanud peaminister, kellele taotlus esitati, sellele vastama ja miks vastas kaebajatele peaministri ja Vabariigi Valitsuse asemel justiitsministeerium.

Tänaseks on taotluse lahendamise mõistlik aeg ilmselgelt möödunud, seega on Eesti valitsus kohtu hinnangul kaebajate taotluse lahendamisega õigusvastaselt viivituses.

Kohus selgitas, et ei saa lahendada valitsusele esitatud taotlust tema eest. Samuti ei kirjuta kohus valitsusele ette, kuidas taotlus lahendada. Küll aga tuleb valitsusel seda teha mõistliku aja jooksul, milleks kohus peabki praegusel juhul 60 päeva. Seejuures peab valitsus taotluse lahendamisel lähtuma hea halduse põhimõttest ega tohi menetluslikke õigusi kuritarvitada ning asjaga taas põhjendamatult viivitama hakata.

Kohus mõistis vastustajatelt solidaarselt kaebajate kasuks välja ka menetluskulud 2580 eurot.

Tänast otsust saab vaidlustada hiljemalt 25. novembrini.

Märksõnad
Tagasi üles