Eesti rekajuht mõisteti Venemaal hukkunuga liiklusõnnetuse pärast mitmeks aastaks vangi
Mees end süüdi ei tunnistanud

Talvine maantee. Pilt on illustreeriv.

FOTO: Jan Remisiewicz/PantherMedia / Jan Remisiewicz

Eesti ja Venemaa topeltkodakondsusega veokijuht Juri Stroganov mõisteti tänavu 9. oktoobril Venemaa kohtus süüdi inimese surmas, kirjutab portaal Rus.Postimees.

Stroganov sattus käesoleva aasta veebruari lõpul liiklusõnnetusse, kui oli parajasti oma veokiga Novgorodi oblastis kaupa vedamas. Avarii teine osaline, Volvo juht, hukkus sündmuspaigal. Stroganov eitas oma süüd, kuid Vene kohus tunnistas ta süüdi liikluseeskirjade rikkumises, mis tõi kaasa inimese surma ettevaatamatusest.

Pihkva oblastis elav Stroganov sõitis 25. veebruari hommikul kella seitsme paiku Novgorodi oblastis Šimski - Staraja Russa - Velikije Luki maanteel oma veokiga Iveco, mille koormaks olid rehvid. Tee oli jäine ja see oli Stroganovi esimene sõit uuel ametikohal: üsna hiljuti oli ta saanud rekajuhiks Eesti firmas Serger Trans OÜ.

Süüdistatava tunnistuste kohaselt hakkas tema järel sõitnud sõiduauto äkki möödasõitu sooritama, kuid samal hetkel ilmus vastassuunast sõiduauto Volvo XC-60. Stroganov vähendas kiirsut ning mõlemal sõiduautol õnnestus vaevu kokkupõrget vältida. Ent ootamatult hakkas veok teelt välja kalduma ning liikus korraks ka vastassuunavööndis. Kui Stroganov teeservas peatus, ei näinud ta läheduses ühtki liiklejat  ja sõitis edasi. Ent tegelikult oli punane Volvo, mida juhtis 1987. aastal sündinud venemaalane, kihutanud teeäärsesse lumehange. Volvo tuled olid kustunud ning selle juht hukkunud.

Stroganovi tegevust peeti õnnetuspaigalt lahkumiseks. Kolm päeva hiljem teatati talle avariist ning ta pöördus vabatahtlikult tagasi Staraja Russasse, kus ta 3. märtsil kinni peeti.

Novgorodi oblasti rajoonikohus leidis, et Stroganov rikkus liikluseeskirja sätet, mis kohustab juhti mitte ületama lubatud sõidukiirust, arvestades sealjuures liikluse intensiivsust, ilmastiku- ja teeolusid, samuti reeglit, mis kohustab järgima külgintervalli. Selle tõttu kaldus veok vastassuunda ja põrkas kokku Volvoga. Selle juht suri veresoone lõhkemisest põhjustatud suure verekaotuse tõttu.

«Vaatamata kohtualuse seisukohale, on Stroganovi süü talle inkrimineeritavas kuriteos tõestatud. Tema ütlused ja väited on ümber lükatud süüdistava osapoole asitõenditega, mida  kohus võistleva protsessi käigus uuris, ja nimelt kannatanu (hukkunu abikaasa – toim.), tunnistajate ütlustega ning muude materjalidega,» märgitakse kohtuotsuses.

Kohus kestis peaaegu pool aastat. Selle käigus kuulati ära tunnistajad – teised autojuhid ja Venemaa liikluspolitsei töötajad ning viidi läbi mitu tehnilist ekspertiisi. Kohtuotsus on avaldatud 32 leheküljel.

Vene kohus mõistis Stroganovile karistuseks kolme aasta ja kuue kuu pikkuse vangistuse asunduskoloonia tüüpi kinnipidamiskohas, võttes arvesse kinnipidamist eeluurimisvanglas (üks päev eeluurimisvanglas võrdub kahe päevaga koloonias). Samuti keelas kohus Stroganovile kaheks ja pooleks aastaks tegevused, mis on seotud transpordivahendi juhtimisega. Ühtlasi on Stroganov kohustatud korvama kõik kohtukulud, advokaadi honorarid ning kannatanu kulutused kogusummas 106 474 rubla (umbes 1506 eurot).

Karistust leevendava asjaoluna võttis kohus arvesse Stroganovi kaks alaealist last, mehe osavõttu sõjategevusest, veteranistaatust, Venemaa riiklikku autasu ning tema tervislikku seisundit. Samuti võeti arvesse naabrite ja tööandja positiivset iseloomustust ning varasemate kohtulike karistuste puudumist.

Mis puutub kannatanu tsiviilhagi, siis selle puhul on kostjaks kohtualuse tööandja, Eesti firma Serger Trans OÜ. Firmat teavitatakse tsiviilkaebusest vastavalt välja kujunenud rahvusvahelisele tavale.

Hagi on esitatud 1 036 200 rublale (umbes 14 tuhat eurot) ja 5 miljonile rublale (ligi 71 tuhat eurot). Aga kuna avariis osalenud IVECO veok on võetud liisingusse, on tegelik kostja Swedbank Liising AS. Seni pole pank kohtuteatist saanud ning sõiduk on jätkuvalt Venemaal arestitud.

Stroganovi kaitsja Natalja Alikberova sõnul on ta kohtuotsuse peale juba esitanud Novgorodi oblastikohtusse apellatsioonkaebuse, kuna kaitsja pole otsusega rahul ning palub arvesse võtta Staraja Russa rajoonikohtu protsessuaalsed vead.

Tagasi üles