Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Peaprokuröri kandidaat on endine Isamaa mees: «Tahtsin väljendada enda konservatiivset maailmavaadet.»

Kohtunik Andres Parmas üks tuntumaid kohtumenetlusi oli Kaur Kenderi «pornokaasus», kus ta Kenderi õigeks mõistis. FOTO: Liis Treimann

Täna teatavaks tehtud peaprokuröri kandidaat, ringkonnakohtunik Andres Parmas on endine Isamaa mees. «Tahtsin toona väljendada enda konservatiivset maailmavaadet ja nii ma Isamaaga tol ajal liitusin,» selgitab ta.

Aastatel 2006 kuni 2013 kuulus ta erakonda Isamaa ja Res Publica Liit, kuid viimased kuus aastat Parmasel parteiseoseid pole. Siiski leidis peaprokuröri otsiv Isamaa justiitsminister Raivo Aeg üles just tema.

«Ma ei tea, kes justiitsministrile sellise mõtte pähe pani, aga sellise ettepanekuga ta minu poole pöördus ja mina mõtlesin – proovime!»

Parmas ei pelga seda, kuidas on erakonnad viimased kuud peaprokuröri ameti ümber jagelenud. «On ju loogiline, et koalitsioonil peab olema üksmeel, kes peaprokuröriks saab. Ja seda ei olnud. Ka nüüd ei ole mulle teada, kas koalitsioonipartneritele minu kandidatuur sobib. Eks seda näha ole,» selgitab ta.

Kui senine peaprokurör Lavly Perling toetas ideed, et järgmine inimene tema ametikohal võiks olla prokuratuuri töötaja, siis on Parmas töötanud aastaid kriminaalasjade ringkonnakohtunikuna.

«Eks selle pluss ehk on see, et minul on kõrvaltvaataja pilk. Kriminaalasjade kohtunikuna on mul ehk päris hea ettekujutus, mida igalt menetlusosaliselt, sealhulgas prokurörilt, vaja läheb,» jutustab ta.

Parmas ei ole kindlasti prokuratuuri töö suhtes kriitiline. «Prokuratuur teeb head tööd,» ütleb peaprokuröri kandidaat. «Kuid eesmärk on kvaliteeti veelgi tõsta. See ei ole lihtne ülesanne.»

Parmas muigab, et viimasel ajal on trend vastupidine – tublid prokurörid lahkuvad tihti just kohtunikeks. Kuidas leida kvaliteetseid prokuröre ja neid hoida, võikski olla üks paljudest väljakutsetest.

«Andres Parmasel on töökogemus erinevate tasandite kohtutest. Tema kandidatuuri toetavad kindlasti nii kõnekas akadeemiline taust kui ka aktiivne panustamine kriminaalõiguse arendamisse rahvusvaheliselt,» selgitab Aeg Parmase kandidatuuri.

2014. aastast on Andres Parmas töötanud Tallinna ringkonnakohtu kriminaalkolleegiumi kohtunikuna ning lisaks alates 2017. aastast Kosovo kohtu erikolleegiumide kohtunikuna. 2013-2014. aastal osales ta EULEX Kosovo missioonil apellatsioonikohtu nõunikuna. Aastatel 2002-2013 oli Parmas riigikohtu kriminaalkolleegiumi nõunik ning 2009-2017 andis Tartu Ülikoolis kriminaal- ja karistusõiguse loenguid.

Andres Parmas on 2005. aastal lõpetanud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna magistrantuuri ning jätkab õpinguid doktorantuuris.

Riigi peaprokuröri nimetab justiitsministri ettepanekul ametisse valitsus, kuulates enne ära riigikogu õiguskomisjoni arvamuse.

Tagasi üles
Back