R, 1.12.2023

Tullio Ilometsa muinsuskaitseauhinna sai militaararheoloog Arnold Unt

Uwe Gnadenteich
, reporter
Facebook
Comments

Eesti Muinsuskaitse Selts tunnustas Tullio Ilometsa muinsuskaitseuhinnaga Eesti lähiajaloo ja sõjajärgse vastupanuliikumise uurijat, kadunud sõjameeste, metsavendade ja tsiviilisikute tuvastajat Arnold Unti.

Unt on arheoloogina osalenud Maarjamäe kommunismiohvrite memoriaali rajamisel, nn Pronkssõduri mälestussamba teisaldamisel Kaitseväe kalmistule, eksperdina Marie Underi ümbermatmisel kodumaa mulda, ta on otsinud, leidnud ja tuvastanud paljude teadmata kadunuks jäänud eestlaste säilmeid.

Eesti Muinsuskaitse Selts asutas Tullio Ilometsa muinsuskaitseauhinna 2016. aastal Tartu Akadeemilise Muinsuskaitse Seltsi asutaja ja pikaaegse juhi, Eesti Muinsuskaitse Seltsi teenetemärgi suurpaela ning Valgetähe III klassi ordeni kavaleri, Ülikooli Samba autiitli kandja, Tartu linna aukodaniku Tullio Ilometsa elutöö auks seoses tema 95. sünnipäevaga.

Tullio Ilometsa muinsuskaitseauhinna esimene laureaat aastal 2017 oli muinastehnoloog, keemik, ajaloolane, arheoloog ja restauraator Jüri Peets. Aastal 2018 oli laureaadiks vanatehnika uurija ning ajalooliste fotode tuvastaja Rene Levoll.

Tullio Ilomets (1921–2018) oli laia silmaringi ja mitmekülgsete huvidega teadlane, kes pidas tähtsaks eri valdkondade omavahelist sidet ning teaduse rakendamist igapäevaellu. Pikki aastaid tegeles Ilomets tulemuslikult ajalooliste esemete uurimise ja tutvustamisega, vanade kalmistute dokumenteerimisega, farmaatsia, keemia, muinsuskaitsega. Tema sooviks oli, et eksperdid, kelle töö pahatihti avalikkusele varjatuks jääb, oleksid samuti tunnustatud ning nende panus meie elu edendamisse saaks ära märgitud. Ajaloo tundmine on oluline igas eluvaldkonnas, muinsuskaitse ja sellega seotud teadused väärivad ühiskonnas rohkem tähelepanu.

Kaalupommi kujulise auhinna valmistas skulptor Mati Karmin. Auhind antakse üle Eesti Muinsuskaitse Seltsi aastapäeval.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles