Soomusrong Wabadus lõpetab teekonna Narvas

Soomusrong Wabadus

FOTO: Vladislav Musakko

Narva raudteejaamas lõpetab reedel oma teekonna Vabadussõja 100. aastapäeva puhul ehitatud soomusrong number 7 Wabadus ja sellel asuv näitus.

4. jaanuaril Kehra raudteejaamast teekonda alustanud soomusrongi külastas aasta jooksul erinevates peatuspaikades üle 100 000 inimese.

«Eesti Vabariik 100 juubelisündmuste üks edukamaid ettevõtmisi oli kindlasti Vabadussõja ajaloo tutvustamiseks ehitatud soomusrong nr 7 Wabadus,» ütles Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna juht Jaanus Rohumaa. «Rongi ja sellel asuvat näitust külastas aasta jooksul üle 105 000 inimese.»

Soomusrong alustas teekonda 4. jaanuaril Kehra raudteejaamast ja liikus jaanuari jooksul mööda ajaloolist sõjateed Valgani. «Hiljem oleme jõudnud soomusrongiga pea igasse suuremasse jaama, kuhu raudtee viib. Peatusime 41 paigas Eestis ja lisaks Lätis Cesises. Samuti toimusid mitmes kohas Vabadussõja lahingute taaslavastused,» ütles Eesti Sõjamuuseumi direktor Hellar Lill. «Huvi soomusrongi vastu on olnud väga suur. Külastajad said lähemalt tuttavaks Vabadussõja ajalooga ja eriti soomusrongide rolliga ning sõdurite eluoluga. Soomusrongi teekond näitas, et Vabadussõda on inimeste jaoks oluline.»

Soomusrong number 7 Wabadus valmis Eesti Vabariik 100 korraldustoimkonna, Eesti Sõjamuuseumi ja ASi Operail koostöös. Soomusrongi ja -auto liikumisse «Wabaduse teekonnal» andsid oma panuse Eesti Raudtee, Kaitseliit, USS, kohalikud omavalitsused ja muuseumid ning paljud vabatahtlikud. Vabadussõja ajalugu tutvustava näituse koostas Eesti Sõjamuuseum.

Taasloodud soomusrong number 7 Wabadus koosneb suurtükivagunist, kuulipildujavagunist, dessantvagunist ja sanitaarvagunist.

Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistatakse 2017. aasta aprillist kuni 2020. aasta veebruarini, kui möödub 100 aastat Tartu rahulepingu sõlmimisest Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel. 

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles