E, 25.09.2023

Siseminister Helme Soome uuest valitsusest: punased üritavad Soomet likvideerida

BNS
Facebook
Comments 57
Mart Helme.
Mart Helme. Foto: Mihkel Maripuu

«See, mis on nüüd juhtunud Soomes, no see ajab ikka ihukarvad püsti,» iseloomustas Soome uut valitsust Eesti valitsuspartei EKRE esimees ja siseminister Mart Helme, ütles ta TRE raadio saates «Räägime asjast».

Soome parlament hääletas teisipäeval ametisse uue, ilmselt maailma noorima peaministri, 34-aastase sotsiaaldemokraadi Sanna Marini juhitava valitsuse. 

«Ja ma tuletaksin meelde ikkagi [Nõukogude Venemaa esimese juhi] Vladimir Uljanov-Lenini ütlust, et igast köögitüdrukust võib saada minister, või kuidas ta ütles. Nüüd me siis näeme, kuidas ühest müüjatüdrukust on saanud peaminister ja kuidas seal mõnestki teisest tänavaaktivistist ja harimatust inimesest on saanud samuti valitsuse liige,» märkis Helme, edastas ERR

Samuti kahtles Eesti siseminister, kas Soome uus valitsus suudab ikka seista oma riigi huvide eest.

«Nüüd me siis tegelikult mingil määral võime näha, kuidas toimub punaste ajalooline kättemaks valgetele ehk siis punased, kes tahtsid juba siis [Soome kodusõjas 1918] Soome riiki likvideerida, on nüüd saanud võimule ja nüüd siis üritavad meeleheitlikult Soome riiki likvideerida, teha Soomest mingit sorti europrovintsi, mis kannab küll nime võib-olla territooriumina Suomi või Finland, aga mis tegelikult lohiseb täielikult selle nii-öelda fukuyamaliku ajaloo lõpu ideoloogilise filosoofia sabas,» ütles Helme.

Ta ennustas, et Soome järgmine peaminister on Jussi Halla-aho, EKRE sõsarpartei ja põhjanaabrite suurima opositsioonierakonna Põlissoomlased liider. Nimelt pole Helme meelest midagi nii mõistusevastast, kui praegu Soomes toimub, ilmselt toimunud juba mitu sajandit.

Eesti peaminister Jüri Ratas helistas 11. detsembril Soome uuele peaministrile Sanna Marinile, õnnitles teda ametisse astumise puhul ja kutsus Eestit külastama, rõhutades, et meie riikidel on väga aktiivne koostöö paljudes valdkondades, sealhulgas Põhja-Balti formaadis. Päev hiljem Brüsselis, Euroopa Ülemkogu eel toimunud Põhja- ja Baltimaade traditsioonilisel kohtumisel, istus Ratas Marini kõrval. Soome on praegu Euroopa Liidu eesistujariik.

Põhjanaabrite valitsus vahetus, kuna vaid pool aastat ametis olnud Antti Rinne astus postitöötajate streigiga seotud põhjustel tagasi, olles kaotanud valitsuspartnerite usalduse. Ent valitsuskoalitsiooni koosseis ei muutu – sinna kuuluvad endiselt sotsiaaldemokraadid (SDP), Keskerakond, Roheline Liit, Vasakliit ja Soome Rootsi Rahvapartei (RKP). Sanna Marin oli eelmises valitsuses transpordi- ja kommunikatsiooniminister.

Facebook
Comments 57

Märksõnad

Tagasi üles