Ministeeriumi altkäemaksuafääri pisikaristused pöörati oluliselt karmimaks

Endine riigiametnik Margus Dsiss kohtus.

FOTO: Sander Ilvest

Ringkonnakohus karmistas endise riigiametniku Margus Dsissi altkäemaksuafääris süüdistavate karistusi oluliselt. Õigeksmõistvad otsused ning pisikesed rahatrahvid asendusid vanglakaristustega.

Endist majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi infosüsteemide arendustalituse peaspetsialisti Dsissi süüdistati altkäemaksu võtmises, mõjuvõimuga kauplemises ja riigihangete reeglite rikkumises. Riigiametnik eelistanud IT-tööde tellimisel sõbra Aivar Ilvese ettevõtet Sheli OÜ. Prokuratuur süüdistas lisaks Tallinna keskraamatukogu IT-spetsialisti Ivo Ahunit altkäemaksu võtmises.

Dsiss võttis prokuratuuri väitel 30 000 eurot altkäemaksu. Korruptiivsete lepingute väärtus oli 190 000 eurot.

Septembris kirjutas Postimees, et Harju maakohtu otsuse järgi oli Dsissile mõistetud rahaline karistus kümme korda väiksem, kui väidetav altkäemaks – esimeses kohtuastmes ei pidanud süüdistus lõviosas vett ning kohtuasi päädis enamjaolt õigeksmõistvate otsustega.

Juba maakohtu otsuse välja kuulutamisega samal päeval väljendas prokuratuur, kuidas pole sellise asjade käiguga rahul. Nii kaebas prokurör korruptsiooniasja edasi ringkonnakohtusse.

Nüüd lajataski teise astme kohus väidetavatele korruptantidele esialgsest märksa tõsisemate karistustega, mõistes süüdistatavad täies ulatuses kõikides episoodides süüdi. Ringkonnakohus leidis vastupidiselt maakohtule, et Dsissi kõik kuriteod on tõendatud ning need viidi läbi ettekavatsetult.

Ringkonnakohus mõistis endisele riigiametnikule kolm aastat vangistust, millest lahutati lühimenetluse rakendamise tõttu kolmandik maha. Kaks aastat vangistust jääb kanda tingimisi. Kui Dsiss ei pane kolme aasta jooksul toime uut kuritegu, ei pea ta trellide taha minema. Lisaks peab ta maksma riigile 5500 eurot.

Prokuratuur leidis, et kokkumäng levis lisaks ministeeriumile ilmselt ka teistesse asutustesse. Sheli oli kahtlastel asjaoludel võitjaks kuulutatud ka Tallinna keskraamatukogu tarkvara arenduse hankel. Nii süüdistaski prokuratuur lisaks raamatukogu IT-spetsialisti Ahunit selles, et ta võttis Ilveselt 800 eurot altkäemaksu.

Nüüd selgitas ringkonnakohus, et Ilves on seega altkäemaksu andnud vähemalt kaks korda.

Kui maakohtu otsuse järgi pidanuks Ilves tasuma riigile vaid 900 eurot, siis ringkonnakohus mõistis talle nüüd aasta ja neli kuud tingimisi vangistust. Uue otsuse järgi peab Ilvese firma Sheli riigile maksma 12 000 eurot.

Ahunile mõistis kohus sama karistuse mis Ilvesele. 

Ka riik võitis uuest otsusest. Esialgse otsuse järgi pidanuks Eesti Vabariik katma süüdistatavate advokaadikulud (tol hetkel 8700 eurot), kuid nüüd tuleb need kinni maksta kohtualustel endil.

Vastav kohtulahend pole veel jõustunud, sest ringkonnakohtu otsust on võimalik vaidlustada riigikohtus 30 päeva jooksul.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles