Fotod: Briti peaminister Boris Johnson külastas Tapa sõjaväelinnakut
Ratas: hindame Ühendkuningriigi panust julgeoleku tagamisel

Täna külastab Eestit Ühendkuningriigi peaminister Boris Johnson, kes kohtus Tapal NATO lahingugrupi Briti sõduritega.

Peaminister Jüri Ratas kohtus täna Tapa sõjaväelinnakus Ühendkuningriigi peaministri Boris Johnsoniga, kellega arutas Eesti ja Ühendkuningriigi tulevikusuhteid ning kaitsekoostööd.

«Ühendkuningriik peab pärast lahkumist saama väga eriliseks ELi partneriks, lähedaseks liitlaseks ja selle nimel me kõik pingutame. Soovime võimalikult lähedasi suhteid kõigis valdkondades, eriti välis-, kaitse-, julgeolekupoliitikas ning majanduses ja hariduses,» ütles peaminister Jüri Ratas.

Ratas rõhutas eriti just kaitsekoostöö tähtsust Eesti ja Ühendkuningriigi suhetes. «Hindame kõrgelt Ühendkuningriigi panust Läänemere regioonis kogu NATO julgeoleku tagamisel. Brittide sõjaline toetus ulatub Vabadussõja aegadesse ja ka sel suvel olid nende üksused Eestis esindatud nii maal, õhus kui ka merel.»

Jüri Ratas tuletas meelde, et alles hiljuti võõrustas London NATO liidrite kohtumist, kus liitlased näitasid üles ühtsust ja solidaarsust.

Lisaks rääkisid peaministrid digi- ja küberkoostööst. «Näeme siin veel kasutamata võimalusi ning soovime seda koostööd edasi arendada. Kutsusin peaminister Johnsonit ka järgmise aasta sügisel toimuvale digitippkohtumisele ja sellele eelnevale Põhjamaade, Balti riikide ja Iirimaa ametikaaslastega kohtumisele, et ühiselt arutada koostööd e-tervise ja Euroopa tervise andmehalduse lahenduste leidmiseks,» ütles Ratas.

Peaminister Ratas rääkis oma ametikaaslase Johnsoniga veel Brexiti järgsest hariduskoostööst. «Ühendkuningriik on meie tudengite jaoks väga populaarne sihtkoht ning on oluline, et õppurite olukord pärast Brexitit ei halveneks.» Valitsusjuhid rääkisid ka kliimamuutustest ja järgmise aasta ÜRO kliimakonverentsist Glasgows.

Ühendkuningriik on raamriik NATO lahingugrupis Tapal ja briti hävitajad olid maist septembrini Ämaris NATO Balti õhuturbemissioonil.

Visiidiga seotud üritused algasid täna, 21. detsembril, kell 13.00 Tapa sõjaväelinnakus.

Briti peaministri külastuse ajal on politsei suurematel transpordisõlmedel väljas täiendavate jõududega. Tallinnas ja Tapal võib esineda lühiajalisi liiklusseisakuid, kuid ühtegi tänavat täielikult ei sulgeta.

Tagasi üles