Vene suursaatkond taunib Sputniku tegutsemise piiramist Eestis
Lisatud välisministeeriumi kommentaar

Sputnik peab sanktsioonide tõttu Tallinnas rendipinnalt lahkuma.

FOTO: Pitalev Ilya/TASS

Vene Föderatsiooni suursaatkond Tallinnas taunib Eestis meediaorganisatsiooni Sputnik  tegevuse piiramist.

Saatkond leiab, et Sputniku kuulutamine propagandaagentuuriks ja selle süüdistamine infooperatsioonides pole kuidagi põhjendatud.

«Olukord seoses Sputniku tegevuse piiramisega ja sõnavabaduse rikkumisega Eestis on tekitanud tugeva rahvusvahelise resonanssi. Nagu teada, siis Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni (OSCE) meediavabaduse volinik Harlem Désir on kinnitanud, et Euroopa Liit ei ole infoagentuurile Sputnik kehtestanud mitte mingisuguseid sanktsioone,» märkis saatkond. 

Saatkonna sõnul on volinik Désir pöördunud ka Eesti võimude poole üleskutsega hoiduda välismaistele meediaorganisatsioonidele ebavajalike piirangute seadmisest.

«Eesti võimud võiksid oma kiindumust «kõrgetesse demokraatia ideaalidesse» tõestada mitte ainult sõnades, vaid ka tegudes,» leidis saatkond.

Sanktsioonid Kremli propagandakanali Rossija Segodnja vastu sunnivad Sputniku nime all tegutseva organisatsiooni Tallinnas oma üüripinnalt välja kolima ning juba oktoobris ei lasknud pangad läbi Sputniku palgamakseid.

Rossija Segodnja juht Margarita Simonjan märkis seepeale, et «see ei aita» ja Sputniku töötajad jätkavad tegevust kodudest. Sputniku Tallinna kontoris töötab 35 inimest.

Rossija Segodnja asutas Sputniku 2014. aastal oma rahvusvahelise haruna. Rossija Segodnja peadirektor Dmitri Kisseljov kuulub Euroopa Liidu personaalsete sanktsioonide nimekirja seoses seoses Ukraina territoriaalse terviklikkuse rikkumise toetamisega.

KOMMENTAAR

Välisministeerium

Sputniku asutas 2014. aastal Rossija Segodnja oma rahvusvahelise haruna. Rossija Segodnja peadirektor Dmitri Kisseljov kuulub Euroopa Liidu personaalsete sanktsioonide nimekirja, kuna tal oli keskne roll Ukraina ründamist (st Krimmi annekteerimist 2014. aastal ning Vene Föderatsiooni sõjalist tegevust Ida- ja Kagu-Ukrainas) toetavas Vene Föderatsiooni propagandas.

Vene Föderatsiooni tegevus Ukrainas oli rahvusvahelise õiguse rikkumine. Eesti toetab Ukraina territoriaalset terviklikkust ning mõistab hukka Vene Föderatsiooni agressiooni.

Lähtudes Dmitri Kisseljovi vastu kehtestatud personaalsetest sanktsioonidest külmutasid Eesti pangad oktoobri lõpus Rossija Segodnja pangaarved. Detsembris informeeris rahapesu andmebüroo füüsilisi isikuid, kellel on töölepinguline või võlaõiguslik töösuhe Rossija Segodniyaga, et teadlikult sanktsioonide all isiku heaks töötamine või talle teenuse osutamine võib kaasa tuua kriminaalvastutuse.

Sputniku ajakirjanduslik sisu ei oma finantssanktsiooni rakendamise seisukohalt tähtsust. Määrav oli Sputnik Eesti emafirma peadirektor Dmitri Kisseljovi roll Ukraina ründamisel ning tema isiklik seotus ja kasusaamine Rossija Segodnja tegevusest.

Eestis rakendatakse Sputniku omandivormist puutuvaid Euroopa Liidu sanktsioone, mitte piiranguid seoses sisuga.

Tagasi üles