Skip to footer
Päevatoimetaja:
Loora-Elisabet Lomp
+372 5916 2730
Saada vihje

Eksministrite suhtemajas lõhnab OÜtamise järele (9)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eksministrid Janek Mäggi (vasakult), Marko Pomerants ja Andres Anvelt moodustavad suhtekorraldusbüroos Powerhouse võimsa löögirusika, kuid küsimus on selles, kas töösuhe on korrektne.

Eksministrid Marko Pomerants ja Andres Anvelt läksid tööle suhtemajasse, kus neil on oma laud ja kus nad veedavad suure osa tööajast, kuid palga saamise asemel esitavad nad büroole osaühingu kaudu arveid. Maksu- ja tolliameti hinnangul võib tegemist olla OÜtamisega.

Suhtekorraldaja Janek ­Mäggi, kes samuti ministriametit pidanud, on teatanud viimasel ajal suurtest töövõitudest. Novembri lõpus meelitas ta oma Powerhouse’i-nimelisse suhtekorraldusärisse Marko Pomerantsi. «Marko on tänasest suhtemaja Powerhouse­ raskekaallane. Mehitamine kestab,» kirjutas Mäggi sotsiaalmeedias.

Päev hiljem postitas Mäggi pildi, kus poseeris Pomerantsiga firma kontoris ühise laua taga. Õige pea lisandus Pomerantsi nimi ja pilt ka ettevõtte kodulehele töötajate nimekirja.

Ometi pole Pomerants büroos palgaline töötaja. «Aus vastus on see, et töötan seal osaühingu kaudu ja teen erinevaid projekte. See, mis iga kuu kokku tuleb, sõltub sellest, kui palju õnnestub teha,» tunnistas ta.

Pomerants osutab teenust Bitter Orange OÜ alt, mille asutas mullu kevadel pärast poliitikaga lõpparve tegemist. Märkimisväärne on aga see, et kui enne Mäggiga liitumist pakkus ta teenust teistelegi, siis alates novembrist on pühendunud vaid Powerhouse’ile.

«Mina tean, kuidas riik töötab!»

Iseenesest pole selline tegevus seadusega kuidagi keelatud. Küll aga viitab see ühele küllaltki laialt levinud probleemile, millega maksuamet aastaid võidelnud: OÜtamine ehk tegeliku töösuhte varjamine. Selle all mõeldakse tavaliselt seda, kui töötaja käib iga päev tööandja juures tööl, kasutab tema tehnikat, saab regulaarset tasu, kuid samas ei võta ta tööandjalt palka, vaid «pakub» oma teenuseid osaühingu kaudu.

Skeemi eesmärk on hoida kõrvale tööjõumaksude, eelkõige sotsiaalmaksu tasumisest. Tänu sellele suureneb töötaja tasu ja väheneb tööandja kulu. Win-win-olukord mõlemale, ainult et riik jääb tühjade pihkudega.

Kas Pomerants ei tunne OÜtamise hõngu? «Tegemist on Eesti Vabariigis igati legaalse töösuhtega. Kui tegemist oleks millegi põrandaalusega, vaat siis oleks asi halb,» vastas ta.

Eksminister põhjendas, et ehkki käib kontoris kohal, ei kasuta ta Powerhouse’i vara. «Olen juba nii vana inimene, et mul on endal arvuti ja telefon olemas. Küll aga pean Janek Mäggi tunnustuseks ütlema, et oma lauda ei ole pidanud ma kontorisse tooma, see oli olemas,» viskas ta nalja.

Maksuametnik: see võib olla maksude vältimine

Visandasin maksu- ja tolliametile eespool kirjeldatud olukorra, kõik nimed ja muud vihjed võtsin välja.

Maksuauditi üksusejuhi Lia Annuki hinnangul viitab kogu skeem sellele, et eksministrid tahavad jätta tööjõumaksud maksmata ja suurendada nõnda töötaja palka. «Ehk ajend on rahaline võit,» ütles ta.

Annuki sõnul ei piisa sellest, kui sõlmitud leping vastab üksnes formaalselt seaduse nõuetele. Ka töö tegelik sisu peab olema kooskõlas sõlmitud lepinguga.

«Kui töötaja täidab tööülesandeid, siis tuleb sõlmida tööleping, ning kui juhatuse liige või nõukogu liige täidab oma ametiülesandeid, siis tuleb sõlmida juhatuse liikme või nõukogu liikme leping,» rääkis ta.

Annuk lisas, et otsustamisel selle üle, kas tegemist on töösuhtega, tuleb eelkõige kaaluda töötaja ja tööandja vahelist sõltuvussuhet ehk kui iseseisev on töötaja. Kui sõltuvus on suurem, on tegu töösuhtega, ja kui väiksem, siis saab kasutada muid teenuse osutamise lepinguid.

Lennart Ruuda

Kaalukaima argumendina tõi Pomerants mängu selle, et ehkki esitab Mäggi firmale arveid, maksab ta endale Bitter Orange’i kaudu juhatuse liikmena palka, millelt omakorda tasutakse kõik maksud. Seda pole aga avalikest andmetest võimalik veel kontrollida, kuna ta on Powerhouse’is töötanud väga lühikest aega.

Küsimuse peale, kas Pomerants näeb end pigem töötaja või lepingulise partnerina, vastas ta, et nad teevad koos Mäggiga Powerhouse’i brändi nimel tööd.

«Teie rahustuseks võin öelda, et mulle pakutakse ka erinevaid tähtsaid direktorikohti koos palgaga, aga see pole nii lahe. Oluline on loominguvabadus, mis selle tööga kaasneb,» rõõmustas eks- minister.

Pomerants ei soostunud ütlema, missuguseid kliente ta suhtekorraldajana esindab. «Te küsite, kas ma tegelen valitsussuhetega. Olen olnud minister ja tean, kuidas riik töötab. Ma ei pea valitsussuhetega eraldi tegelema, ma lihtsalt oskan seda!» ei hoidnud mees end tagasi.

Anvelt eitab Mäggi juures töötamist

Mõni päev tagasi üllatas Mäggi­ jälle. «Powerhouse’i tööka kollektiiviga liitus tänasest (7. jaanuarist – toim) Andres Anvelt,» kirjutas ta uhkelt sotsiaalmeedias.

Portaalides levisid uudised pealkirjadega, et Anvelt asus tööle kunagise riigihalduse ministri suhtekorraldusäris. Keegi ei protestinud. Aga taas, tuleb välja, et tegemist pole tavalise töölepinguga. Ka Anvelt hakkab palka vastu võtma osaühingu kaudu.

Siinkohal olid eksministrid asja läbi arutanud. «Tegin talle (Mäggile – toim) eraldi märkuse, kui ta Facebooki postitas. Tahtsin, et seal oleks väljend, et liitub meeskonnaga, mitte ei tule tööle,» selgitas Anvelt, kes rõhutas mitu korda, et tema ei hakka Powerhouse’ile mitte mingil juhul palgatööd tegema.

«Mina ei ole seda kunagi sõna-sõnalt välja öelnud, et lähen sinna tööle. See oleks meelevaldne lihtsustus,» rääkis Anvelt kiiresti. «Ütleme nii, et ma ei asu tööle, vaid koostööle,» lisas ta lõbusalt.

Anvelti sõnul on Powerhouse üks partner mitme hulgas, kellele ta eelmise aasta jaanuaris asutatud A.A. Consulting OÜ kaudu teenust osutab. Teised sellised on olnud näiteks Elisa, kellel ta aitas teha seriaali «Reetur», samuti kirjastused.

«Neid otsi on olnud veel, ka välismaal rahvusvaheliste projektidega,» viitas Anvelt, et tööpuuduse üle ei saa kurta. Hiljem ütles ta siiski, et suurima aja neelab edaspidi ilmselt suhtekorraldaja töö.

Iga päev kontoris käimise kohta kostis Anvelt järgmist: «Kuidas jumal näitab, kuidas jumal näitab! Mingit vara mulle sealt ei anta, kõik on endal olemas. Mingi laud on, kus istuda ja tööd teha.»

Anvelt palus rõhutada, et ta on oma firmas tööl ja maksuametis registreeritud töötaja. 

Kas võõraste sulgedega ehtimine?

Kuidas kommenteerib olukorda Mäggi? Kas tegemist on tõesti OÜtamisega või lihtsalt mehe osava PR-trikiga, kus ta esitleb koostööpartnereid palgaliste töötajatena?

Mitmekümne aasta pikkuse kogemusega suhtekorraldaja vastas, et ei üht ega teist.

Mäggi selgitas, et peamine põhjus, miks mehed töötavad OÜ kaudu, mitte töölepingu alusel, peitub eksministrite profiilis. «Nad on aktiivsed ja laia haardega inimesed, kellel on peale töö Powerhouse’is ka palju muid tegemisi ja kohustusi,» lausus ta.

Näiteks Pomerantsi puhul loetles Mäggi kohustusi sihtasutuse Virumaa Muuseumid juures ning Anvelti puhul muid projekte nii Eestis kui ka Ukrainas. «Kui nad oleks töölepinguga, siis me ei saaks ju neile eemal oldud aja eest palka maksta,» märkis ta.

Mäggi ütles korduvalt, et töösuhe toimib partnerlusprintsiibil. Tema näeks võimalikku probleemi juhul, kui Pomerants ei maksaks Bitter Orange’i kaudu endale palka, vaid võtaks üksnes dividendi. «Praegu pole üldse mitte mingisugust vahet, kust ta palka saab, kas meilt või oma firmast. Peaasi, et maksud oleks selle pealt makstud,» lisas suhtekorraldaja.

Mäggi ütles, et Pomerants saab tasu regulaarselt vastavalt oma tööpanusele. «Seni on ta väga ilusti hakkama saanud,» kinnitas ta.

Valdav osa tööajast veedetakse ikkagi ühe katuse all ja samades ruumides. «Töötame rõõmsalt koos ja viime ellu suuri asju,» ütles suhtekorraldaja.

Endine keskerakondlasest minister ei leia, et oleks end kuidagi võõraste sulgedega ehtinud. «Andsin sellest rõõmustavast uudisest (Anvelti liitumisest – toim) lihtsalt sotsiaalmeedias teada. Aga ma annan seal igasugustest asjadest teada. Mingit ekstra promo me ei teinud, lihtsalt portaalid korjasid selle üles,» lõpetas ta.

Kolm kunagist valitsuse liiget

Janek Mäggi (46)

Riigihalduse minister 2018–2019. Alates 2018. aastast Keskerakonna liige.

Marko Pomerants (55)

Sotsiaalminister 2003–2005, siseminister 2009–2011, keskkonnaminister 2015–2017. Riigikogu X–XIII koosseisu liige. Alates 2002. aastast Isamaa (ja selle eellaste) liige.

Andres Anvelt (50)

Justiitsminister 2014–2015, siseminister 2016–2018. Riigikogu XII ja XIII koosseisu liige. Aastatel 2009–2018 kuulus Sotsiaaldemokraatlikku Erakonda.

Kommentaarid (9)
Tagasi üles