Terapeut: petuskeemis mängib rolli kiindumusteooria

Tinder.

FOTO: Tsering Topgyal/AP

Petuskeemide taga on suured tööstused, mitte üks isik tutvumisportaalist. Ohvrid valitakse hoolikalt ja raha kipuvad kandma ka teadlikumad.

Swedbanki andmetel on mullu iga kümnes eestlane petuskeemides raha kaotanud. Tänases «Suud puhtaks» saates analüüsiti põhjuseid, miks inimesed raha justkui vabatahtlikult võõrastele saadavad. 

Petuskeemi ohvrirollist pääsenud Erika Gering selgitas, kuidas tutvumisportaalis kohatud George palus pärast paarinädalast suhtlust, et naine end tema tütrele tutvustaks. Kuigi mees saatis talle kolmandas meilivestluses armastuskirju ja tütar nimetas Erikat enda uue emana, oli naises õrnõhk lootus, et tegemist on vaid kultuurierinevustega. «Aitäh kallis ema, et armastad mu isa,» kirjutas George'i väidetav internaatkoolis õppiv tütar. Kahtlus oli õigustatud, kuna paar nädalat hiljem palus seninägemata George tal tütrele 1500 naela saata. Erika sellele palvele ei vastanud ning pöördus politseisse. «Mina lõpetasin kohe suhtluse ära, aga see pommitamine on jätkunud ausaltöeldes,» lisas ta.

Ütlus «lollidelt tulebki raha ära võtta» paariterapeut Imbi Viiroki jaoks paika ei pea. Terapeut selgitas kiindumusteooria olemust, mis ajendab petuskeemi ohvreid raha saatma. «See turvaline kiindumus tähendab kahte aspekti: esiteks seda, et kuskil maailmas on keegi inimene, kelle jaoks mina olen kõige olulisem ja teiseks seda, et mul ei ole mingit ohtu sellest ilma jääda,» ütles Viirok. Petuskeemid tuginevad aga just nendele aspektidele ja ohver tahab eeldatavale hingesugulasele meele järgi olla.  «Sellises ärevusseisundis võivad inimesed teha otsuseid, mis kõrvaltvaatajale võivad tunduda kui läbimõtlematus, aga tolle inimese jaoks on see püüe seda lähedust alalhoida oma elus,» kommenteeris Viirok. 

Veebikonstaabli Jana Frolova sõnul ei ole tingimata naised peamisteks ohvriteks, temaga nõustub kriminaalbüroo juht Urmet Tambre. «Meesterahvad ei anna meile teada nii palju,» selgitas Tambre, kuna petuskeemi tõttu politseisse pöördunud naisterahvaid on rohkem kui mehi. «Kui te ei soovi avaldusega pöörduda politsei poole, siis andke teada veebikonstaablile, sest niimoodi me saame teavitada ka teisi,» soovitas Frolova.

Tagasi üles