Iraani välisministriga kohtunud Reinsalu kutsus täielikule koostööle lennuki allatulistamise uurimisel

Iraani välisminister Javad Zarif ja välisminister Urmas Reinsalu tänasel kohtumisel New Delhis.

FOTO: Välisministeerium

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus täna Indias New Delhis Iraani välisministri Javad Zarifiga ja kutsus Iraani täielikule koostööle Ukraina reisilennuki allatulistamise uurimisel.

«Me ei saa lubada rohkem tsiviilohvreid. Ukraina reisilennuki allatulistamine oli tragöödia paljudele rahvastele ja oleme mõtetes ohvrite lähedastega,» ütles Reinsalu Zarifile.

Reinsalu väljendas muret Iraani destabiliseerivate sammude üle regioonis ning kutsus üles neist hoiduma. Tema sõnul on pingete kasv õigustatult kogu Lähis-Ida regiooni ja maailma mure ning lahendus peab olema diplomaatiline.

Reinsalu sõnul kuulab Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu liikmena kõiki osalisi ja aitab eri kanalite kaudu lahenduse otsimisele kaasa, kuid rõhutas, et USA-l on õigus kaitsta oma kodanikke ja koalitsioonipartnereid. «Seda kordasin laupäeval telefonivestluses üle ka USA kolleegile Mike Pompeole,» lisas ta.

Ühtlasi kutsus välisminister Iraani üles täitma võetud kohustusi, nagu tuumarelva arendamisest hoidumine ning täielik koostöö leppega hõlmatud riikidega. Ta küsis kolleegilt ka selgitust äsja avaldatud uudise kohta, justkui oleks Iraani president öelnud, et Lähis-Idas viibivad Euroopa sõdurid võivad olla ohus pärast seda, kui Ühendkuningriik, Prantsusmaa ja Saksamaa otsustasid kasutada Iraani tuumaleppe vaidluste lahendamise mehhanismi.

Reinsalu on New Delhis konverentsi Raisina Dialogue raames, kus ta teeb ettekande Eesti rollist ÜRO Julgeolekunõukogust aastail 2020–2021.

Tagasi üles