VTA: rändlinnud võivad kevadel linnugripi ka Eestisse tuua
Täiendatud kell 22.29!

Haned.

FOTO: Dmitri Kotjuh/ Järva Teataja

Veterinaar- ja toiduameti (VTA) teatel on Kesk-Euroopas levimas linnugripp ning kui seda ei suudeta kontrolli alla saada, siis võivad rändlinnud selle ka Eestisse tuua.

Väga nakkav lindude gripp H5N8 on peale Poola tuvastatud ka Ungaris, Slovakkias ja Rumeenias. Taudi Eesti lähiümbruses veel tuvastatud pole. 

Esimesed teated linnugripi puhangutest tulid Ida-Poola kalkunifarmidest ning Poola läänepoolsest osast munakanadel. Kahe viimase nädala jooksul on tuvastatud lindude gripp Ungaris, kus farmides on haigestunud pea 190 000 lindu.

Samuti tuli teavitus Poola lääneosast Saksamaa piiri äärest 23 000 ja Rumeenia loodeosast pea 19 000 linnu nakatumisest. Slovakkia läänepiirkonnast tuvastati väiksem leid, kus nakatus üle 20 linnu.

Kui Kesk-Euroopas ei suudeta linnugripi levikut peatada, siis võivad kevadel saabuvad rändlinnud gripi Eestisse tuua.

Lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ning põhjustab lindude massilist haigestumist ja suremust. Lindudele ravi puudub. 

VTA juhib tähelepanu, et Poolat, Ungarit, Slovakkiat ja Rumeeniat külastades ei tohiks inimesed kohalikes farmides käia ega tuua Eestisse kaasa linde ja loomseid saadusi nagu liha ja muna, mis võivad haigusetekitajat edasi kanda.

«Kuna lindude gripp kuulub eriti ohtlike loomataudide hulka ning põhjustab lindude massilist haigestumist ja suremust, siis toob see kaasa suure majandusliku kahju,» märkis VTA loomatervise ja -heaoluosakonna juhataja Hele-Mai Sammel. 

«Haiguse puhkemisel kehtestatakse karantiin, haiged ja haiguskahtlased linnud hukatakse ja hävitatakse,» kirjeldas Sammel gripi ohtlikkust. Seetõttu on eriti oluline, et kõik linnupidajad, kaasa arvatud hobilinnupidajad, järgivad bioohutusmeetmeid lindude kaitseks.

Linnupidajatele soovitatakse oma lindude kaitseks rakendada  bioohutusmeetmeid:

  • ära too välisriikidest linde või haudemune, mis võivad kanda nakkust;
  • korralda sõidukite sisenemine oma territooriumile nii, et lindudel ei oleks kokkupuudet transpordivahenditega;
  • ära luba kõrvalisi isikuid linnupidamishoonesse;
  • ära luba välismaalt pärit isikuid linnukasvatushoonesse või lindudega kokku puutuda vähemalt 48 tundi pärast nende saabumist riiki;
  • vaheta riided ja jalanõud ning pese ja desinfitseeri käed enne linnupidamishoonesse sisenemist;
  • säilita ja hävita lindudelt pärinevaid saadusi nii, et kodu- ja metslinnud ei pääse neile ligi;
  • aseta lindude joogi- ja sööginõud sellisesse kohta, kus metslindudel puudub ligipääs;
  • eralda haiged linnud tervetest, haiguse kahtluse korral teavita kohe loomaarsti;
  • hoia karja juurde toodavad linnud eraldi vähemalt 30 päeva, sel ajal veendu, et linnud on terved ning luba oma karja ainult terveid linde.

Andmed: VTA

Tagasi üles